• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

1. ULUSLARARASI ALTIN BOĞA DOĞA FİLMLERİ FESTİVALİ BAŞLADI

Artvin Belediyesi tarafından “doğa” temasıyla bu yıl ilk kez düzenlenen “Uluslararası Altın Boğa Filmleri Festivali” başladı.


artvindoğafestivalibaşladı4Artvin’de önemli bir festival daha başlıyor. Uluslararası Altın Boğa Filmleri Festivalinin Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış törenine, Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Garnizon Komutanı Albay Mehmet Kip, Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Mesut Toktaş, İl Jandarma Komutanı Mustafa Çelik, Vali Yardımcısı Hasan Ongu, İl Emniyet Müdürü Hamdi Selçuk ile çeşitli kurumların müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Filmlerin tanıtımı ve fragmanlarıyla başlayan törende konuşan Vali Cirit, Artvin’in kendine özgü doğa, tabiat ve otantik kültüre sahip olduğunu söyledi.

artvindoğafestivalibaşladı3Festivalin önemine değinerek Artvin’in kabuğunu kırdığını söyleyen Cirit, “Artvin sınırlarını zorluyor, kabuğunu kırıyor. Bunlardan biriside bu hafta belediyemizin organize ederek Artvin halkına sunduğu bu festival. Tabi bu şimdilik bir film festivali gösterimi gibi başladı ama bunun devamı gelecek. Bizim nesle sinema dendiği zaman aklımıza ilk gelecek olan Yeşilçam. Sinema sanatçısı kimdir dediğinde de aklımıza ilk gelen Yeşilçam sanatçılarıdır.” dedi.

2014 yılının Türk sinemacılığının yüzüncü yılı olduğunu hatırlatarak, Türk sinemasının 100. yılında Artvin’in sinema gösterimine ev sahipliği yapıyor olmasından da ayrıca mutluluk duyduğunu dile getiren Vali Cirit, “Sinema kültürü biraz da teknoloji gerektiriyor. Eksiğimiz, şu bu salonda vizyon filmlerini gösterebileceğimiz bir teknolojiye sahip değiliz. 2015 yılında bunu gerçekleştireceğiz. 2014 yılında bunu başaramadık. Teknoloji öyle bir yükseldi ki 3D-4D filmlerini artık Televizyonlardan izleme şansına sahibiz. Tabi festivaller bir ilin vizyonunda ki hayallerin paylaşılmasıdır. Burada bir hayal kuruldu. Bu hayali gerçekleştirmek için çaba sarf eden seçilmişlerimiz var. Bizlerde bu arkadaşlarımızın organizasyonlarına destek vermek arzusundayız. Bu hayali Artvinlilerle paylaştıkları için belediye başkanımızı tebrik ediyorum. Ülkemizin sinema değerini oluşturan bazı marka değerler var. Antalya’da Altın Portakal film festivali yapılıyor. Adana’da Altın Koza Film Festivali yapılıyor. İstanbul’da uluslararası film festivalleri çerçevesinde Altın Lale film festivalleri var. Bu sürece yeni katılan Artvin var. Altın Boğa film festivali.” diye konuştu.

Bunun bir başlangıç olduğunu belirten Vali Cirit, bu senenin temasının Doğa olarak tercih edildiğini belirterek, “Önümüzdeki süreçte Türkiye’nin uluslararası alanda ödül almış sinema filmleri ve yönetmenleri var. 2014 yılında Sinema sektörümüzün 100. yılında ödül alan bir yönetmenimiz de var, Nuri Bilge Ceylan. Uluslararası Kan Film Festivalinde Altın Palmiye ödülünü ülkemize ikinci kez kazandıran yönetmen oldu. Belki gelecek yıl Nuri Bilge Ceylan Başkanlığında bir jüri heyeti ile burada filimler yarıştırarak Altın Boğa’nın sahiplerini Artvin belirleyebilir. Bunun için hizmet sektörü alt yapımızda ki eksiklikleri gidermemiz gerekir. Yeni bir AVM yapılırken mutlaka bir sinema salonu yapın talebimi ilettim. Artvin’in vizyon filmleriyle bir araya gelmesi bağlamında yeni sinema salonlarına ihtiyacımız var.
Artvin Çoruh Üniversitesinde Sinema TV bölümünün kurulup Artvin’in her tarafının doğal bir film platosu olduğu gerçeğini de dikkate alırsak buradan geleceğe dönük çok önemli oyuncular, yönetmenler çıkabilir diye ummaktayım. Türkiye’nin bir ucundayız. Belki bir çok noktaya uzağız ama Kafkaslara açılan pencerede de ilk Artvin var. Kültürel zenginliğimizi biz değişik platformlarda dile getiriyoruz. Bu kültürel zenginliğimizin sinema diline dönüştürülerek sinema sektöründe de yer almasını gönülden temenni ediyorum.” dedi.

artvindoğafestivalibaşladı2Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise, Artvin’in en önemli sermayesinin doğası yeşilliği, florası, faunası olduğunu ifade ederek “Artvin’de bir film festivali yapılacaksa bunun tek adı doğa film festivali olmalı. Yine Türkiye’de bir doğa film festivali yapılacaksa bunun yeri Artvin olmalı.” dedi.

Başkan Kocatepe konuşmasının devamında; “Şehirler markalarla uçar, markalar şehirleri kaldır. İşte Kafkasör’ümüz bu markalarımızdan bir tanesi, Hatila’mız başka bir marka. Altın boğa daha doğrusu boğamız bizim için ayrı bir marka değeri. Bunu güzel bir film festivali ismiyle birleştirerek altın boğa doğa filmleri dedik. Artvin’imize bir başlangıç olsun bu gün burada sadece bir sanat aktivitesi göstermiyoruz, bu bir eğitimdir.

Almanya ikinci dünya savaşında ki o sendromdan sinema ve tiyatronun eğitim misyonunu kullanarak çıkmayı başarmıştır. Lütfen günlerimize sahip çıkalım, hep birlikte Artvin’i bir kültür merkezi, organizasyonlar ve sanat merkezi şehri haline getirelim.” dedi

artvindoğafestivalibaşladı5Konuşmaların ardından Başkan Kocatepe Vali Cirit’e Altı Boğa Film Festivali plaketi takdim etti.

Artvin Belediyesince, “gelecek nesillere kalıcı ve anlamlı birikimler aktarabilmenin en güzel yolunun sanat ile olacağı” düşüncesiyle ilk kez gerçekleştirilen ve 4 gün sürecek festivalde, çocuk, genç ve yetişkin kategorilerinde 4’ü yerli 12’si yabancı olmak üzere 16 doğa filmi ve belgeseli sinemaseverlerle buluşacak.

Sinemaseverler, 4 gün boyunca bu film ve belgeselleri ücretsiz izleyecek.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?