• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

07 Ocak 2015

100 KM AÇIKTA 2 BİN METRE DERİNDE ARAMA

İstanbul Boğazı’ndan yola çıkan Noble Globerotter II Karadeniz’de karadan 100 kilometre açıkta petrol arayacak. Gemi sabaha karşı boğaz geçişini tamamlayarak Karadeniz’e çıktı.


dsc1890Batı Karadeniz’deki sondaj çalışmasının önümüzdeki yıl yapılması planlanıyordu. Fakat Aralık ayında çalışmaların 1 sene erkene alındığını duyurulmuştu, yapılan yeni planlama ile sondajı gerçekleştirecek olan Noble Globerotter II isimli sondaj gemisi dün yola çıktı. İstanbul Boğazı’nda ilerleyen gemi gece geç saatlerde boğaz geçişini tamamlayarak Karadeniz’e açıldı.Türkiye Petrolleri ile özel bir şirket, karadan 100 kilometre açıkta bu aramayı gerçekleştirecek.

100 Km Açıkta Arama Yapacak

Tedarik üssüyle birlikte 240 kişinin çalışacağı ifade edilen sondaj gemisi Noble Globerotter II  ile Batı Karadeniz açıklarında 2 bin metre derinliğe kadar inilmesi planlanıyor. Karadeniz’in engin sularında demirleyecek Noble Globerotter II Karadeniz’in dibinde petrol arayacak. 

Öte yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İstanbul’dan hareket eden gemiyi Boğaz kıyısından izledi. Burada basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Yıldız, “2023’te dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girebilmek için enerji kaynaklarının geliştirilmesine katkıda bulunmak birinci hedefimiz” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?