• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TURİZM ALANLARI CAMLA BULUŞTU

Trabzon’da yaşayan Ali Yavuz, Doğu Karadeniz’in turizm simgelerinin figürlerini, 250 derecelik ısıl işlemle cam üzerine işliyor.


TurizmCamlarıCam kullanarak turizm amaçlı ürünler yapan Yavuz, Doğu Karadeniz’deki turizm değerlerini yerli ve yabancı turistlere göstermeye çalıştığını söyledi.

Dünyada turizm açısından Doğu Karadeniz’in önemli bir potansiyeli olduğunu dile getiren Yavuz, “Amacım turizm değerlerini görsel objeler haline getirip ulusal ve uluslararası tanıtım yaparak bölgenin turizm değerini artırmak” dedi.

Yavuz, kendi yöntemleriyle doğal ve tarihi güzellikleri camla bir araya getirdiğini anlatarak, “Çalışmalarımda özellikle Doğu Karadeniz’in turizm değerleri Uzungöl, Sümela Manastırı, Atatürk Köşkü, Ayder Yaylası gibi alanların figürlerini 250 derecede ısıl işlemle cama yansıttım. Daha sonra renklendirdim ve ışıkta kırılma sağlayarak görsel bir ürün haline getirdim” diye konuştu.

Yaptığı ürünleri Türkiye’nin çeşitli illerinde sattığını dile getiren Yavuz, özellikle Nevşehir, Kapadokya, Ankara, Konya ve Antalya’dan özel talep aldığını kaydetti.

“Bu Sanatı Yurt Dışında da Tanıtmak İstiyoruz”

Yavuz, camdan çay tabakları, çay tepsileri, kupalar, tabaklar, nazar boncuklu kolyeler, plaketler, magnetler ve özellikle turizm amaçlı objeler yaptıklarını belirterek, ” Bu kapsamda değişik talepler de alıyoruz. Kendi portresini ya da düğün fotoğrafını cama işletmek isteyen oluyor. Yurt içinden ilgi inanılmaz ve biz bu sanatı yurt dışında da tanıtmak istiyoruz. Özellikle komşu ülkelerimiz Gürcistan, Azerbaycan ve Rusya’ya açılım yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Camın gizemli bir dünyası olduğunu belirten Yavuz, “Cama şekil verirken hayal gücü çok önemli. Hayal ederseniz çok farklı ürünler yapabilirsiniz. Zor ve titizlik isteyen bir iş olduğu için de sabır çok önemli. Sabırlı olursanız da istediğiniz ürünü tasarlayabilirsiniz” dedi.

Yavuz, camdan eserleriyle sergi açtığını, sergiyle turizm değerlerini farklı ürünlerle göz önüne çıkartmayı amaçladığını ifade etti.

Kaynak: TRT Haber

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?