• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

DOĞAYA ZARAR VERMEYEN PROJE

Ordu trafiğini rahatlatacak tünel projesinde 19 kilometrelik yol doğaya zarar vermemek adına önemli bir değişiklik yapıldı ve 23 kilometreye çıkarıldı.


Ordu-Tünel-Doğa-2Ordu’da doğayı koruma adına önemli bir çalışma yapıldı. Ordu’da kent içi trafiğini rahatlatacak ve 2007 yılında proje çalışmalarına başlatılan 19 kilometrelik Ordu Çevre Yolu’nun ihalesi 553 milyon TL’ye yapılarak Temmuz 2012’de temeli atıldı.

Tüneller ve viyadüklerle Karadeniz Sahil Yolu’na bağlanacak olan 19 kilometrelik Çevre Yolu ile doğal yapının zarar görmemesi ve Ordu Üniversitesi’nin doğayla iç içe arsasının bölünmemesi için değişiklik yapıldı. Yol 23 kilometreye çıktı. Proje, yeni güzergâhıyla yaklaşık 1 milyar TL’ye mal olacak.

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Çevre Yolu Projesi’nin yapılan proje değişikliğiyle maliyetinin iki katına çıktığını, Ordu- Giresun Havalimanı’ndan da 3 kat daha maliyetli olduğunu belirterek, “Ağaç kesmektense, sahili, koyları yok etmektense tüneller ilave edelim derken maliyetler de arttı. Doğanın parasal anlamda değeri olmaz, 1 milyar belki insanlarımıza çok gelebilir ama eğer bu güzelim doğa katledilmeyecekse, milyonlarca yılda oluşan doğa devam edecekse milletçe fedakârlığı da yapmamız lazım. Ordu-Giresun Havalimanı’nın 250 milyon TL’ye mal olduğu düşünülürse havalimanı üç kat daha ucuza mal olmuş durumda bize” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?