• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

26 Ağustos 2014

2. ULUSLARARASI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE SOSYAL BİLİMLER RİZE’DE BAŞLADI

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) ile Pakistan’ın Abdul Wali Khan Üniversitesince düzenlenen “2. Uluslararası Bilişim Teknolojileri ve Sosyal Bilimler” konferansı başladı.


rizeünvkon3Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) ile Pakistan’ın Abdul Wali Khan Üniversitesince düzenlenen “2. Uluslararası Bilişim Teknolojileri ve Sosyal Bilimler” konferansı başladı. İsmail Kahraman Kültür Merkezindeki konferansa,  Vali Ersin Yazıcı, RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Pakistan Abdul Wali Khan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ihsan Ali, İl Emniyet Müdürü Adem Çakıcı, İl Müftüsü Yusuf Doğan, İl Millî Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül, Pakistan, Türkiye, Malezya, Azerbaycan, Libya, Nijerya,Cezayir, Suudi Arabistan ve Irak gibi birçok ülkeden yaklaşık 100 akademisyen katıldı.

Prof. Dr.Hüseyin Karaman, burada yaptığı konuşmada, uluslararası bir konferansa ev sahipliği yapmaktan, bilim insanlarını üniversitede ağırlamaktan dolayı büyük bir onur ve mutluluk duyduğunu söyledi.

Konferansı düzenledikleri Pakistan Abdul Wali Khan Üniversitesi gibi RTEÜ’nün de oldukça genç ve dinamik bir üniversite olduğunu belirten Karaman, “Üniversitemiz, kuruluşundan bu yana akademik araştırmalar yapmak ve yüksek kalitede eğitim sunmak için yeni kurulan kampüsleri ile modern tesisleri ve eğitim ekipmanlarıyla hızla gelişmektedir” dedi.

Pakistan Abdul Wali Khan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ihsan Ali ise Pakistan ve üniversitelerinin tarihi ile ilgili sunum yaptı.

rizeünvkon4Konferansta son olarak, Vali Ersin Yazıcı bir konuşma yaptı.

Vali Ersin Yazıcı konuşmasına,2.Uluslararası Bilişim ve Sosyal Bilimler Konferansı kapsamında Çayın Başkenti Rize’ye hoş geldiniz, sözleriyle başladı.

Kültür ve Turizmin kesiştiği bir şehir olan Rize’nin bu toplantıya ev sahipliği yapmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Yazıcı, kalesi, köprüleri, çay bahçeleri, camileri, yaylaları, el sanatları ile bizi tarihe bağlayan böyle bir şehirde yaşamanın farklılığı ne olmalı? Bizler bir yandan tarihi zenginliğimize ve şehrimizin ruhuna sahip çıkarak, diğer yandan da içerisinde yaşadığımız 21. yüzyılın ve teknolojinin bize sunduğu imkân ve kolaylıkları hemşehrilerimizin hizmetine sunarak bunu yapabiliriz dedi.

rizeünvkon1Vali Ersin Yazıcı, konuşmasının devamında şunları söyledi:

Yeşil Yol üzerindeki Rize; tarihiyle, kültürüyle kendine özgü bir şehir. Sağlık, spor, bilişim, teknoloji alanlarında da hızlı bir gelişim yaşamakta.

Teknolojiyi takip eden kentler öne çıkıyor. Yerel yönetimler teknolojiyi takip etmeli, teknolojiyi takip eden şehirler bir adım öndedir.

Dünyanın karşı karşıya kaldığı sosyal, ekonomik ve kültürel sorunların çözüme ulaşmamasını sosyal bilimler alanının yeterince ilgi göremeyişine bağlıyorum. İnsanlık tarihi boyunca, toplumların ve insanlığın ilerlemesinin teknoloji ile değil, teknolojiye yön veren bilim insanlarıyla sağlanacaktır, bu bilim insanları da sosyal bilimler sayesinde yetişecektir.

İletişim kurmak, toplumsal değişiklikleri anlamak ve kültürel farklılıklara saygı göstermek, sosyal bilimlerin gelişmesiyle mümkün olacaktır.

Geçen yüzyılın ilk yarısında geliştirilen bilgisayarla ikinci yarısında kullanılmaya başlanan internet de günümüzde hayatı etkileyen en önemli gelişmedir. XX. yüzyılın sonunda gelişmeye başlayan bilişim teknolojileri ile de artık gelenekselleşen endüstriye dayalı toplumlar değişmeye başladı.

İnternet, bu değişimin hazırlayıcısı, taşıyıcısı, geliştiricisi ve yeni oluşmakta olan toplum biçiminin ön modelidir. Sosyal bilimcilerin bilişim teknolojisindeki gelişmelerle bir köy haline gelen dünyada kültür, dil, sosyal yapı, ekonomi, yönetim, çalışma, üretim, ticaret, iş hayatı, eğlence, gibi konuların nereye gideceğini araştırmaları gerekmektedir.

Ülkemiz, sosyal bilimler alanında bilgi üretimi ve birikimine katkıda bulunmuş, sosyal bilimlerde büyük kazanımlar elde etmiştir dedi.

Vali Ersin Yazıcı son olarak, konferansın düzenlenmesinde emeği geçen Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesine teşekkür ederek, tüm katılımcılara yapacakları çalışmalarda başarı diledi.

 Konuşmaların ardından konuk Rektör Prof. Dr. Ihsan Ali, günün anısına Vali Ersin Yazıcı’ya plaket takdim etti.

rizeünvkon2

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?