• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

29 Nisan 2015

2015 YILI YAŞ ÇAY ALIM SEZONU BAŞLADI

Çaykur, 2015 yılı yaş çay alım sezonunu bugün itibariyle açıyor. 200 bini aşkın çay üreticisi sonbahara kadar çay bahçelerinde olacak.


ÇaySezonuBaşlıyor-22015 yılı 1. Sürgün yaş çay alım sezonunu bugün itibariyle başladı. konuya ilişkin Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütluoğlu yaptığı açıklamada “Yaş çay kampanyasını inşallah 29 Nisan Çarşamba günü açmayı planlıyoruz. Mayıs ayında ilk sürgündeki kotamız dekar başına 400 kilogramdır. Bu yıl 2011 yılında yaşadığımız duruma benzer bir durum görünüyor. Sahil ve yukarı ki kesimlerde çay hasadının birlikte gelmesini bekliyoruz. Bu nedenle kotayı yüksek tutuyoruz. Vatandaşımızın mağdur olmaması için. Kotayı yüksek tutmamızın başka bir nedeni de, özel sektör cenahından vatandaşımızın mağdur olmaması içindir. İkincisi ise kuru çay fiyatının sektörde yüksek tutulması içindir” dedi.

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütluoğlu, bu yıl beyaz çay üretimine ilişkin de; “Beyaz çay alımlarımız devam edecek. Toplanabilecek olan yerler var. Vatandaşımız olgunlaşmaya başlayan filizlerden beyaz çayı toplayabilirler. Bu yıl kilosunu 350 TL’den alacağız. Vatandaşımız vakit geçirmeden toplamaya başlasın. Vatandaşımız tazedir deyip bahçesine girmemezlik etmesin. Çay tüm bölgelerde aynı anda geleceği için tarlaya erken girmeleri menfaatlerinedir. Beyaz çay için ise hiç beklemesinler. Biran önce bahçeye girip tomurcukları toplamaya başlasınlar. Bu yıl beyaz çayı daha fazla üretmek istiyoruz” dedi.

Patikaa.com olarak; 2015 yılı yaş çay alım sezonunun hayırlı ve bereketli olması temennisinde bulunarak tüm üretici ve işçi çalışanlarımıza kolaylıklar dileriz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?