• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

16 Ocak 2015

2015’DE DOĞU KARADENİZ’E 33 MİLYON TL TURİZM HİBESİ

Turizmde büyük bir ivme yakalayan ve oluşturulan talebi karşılamakta yetersiz kalan Doğu Karadeniz Bölgesi’ne turizm sektöründe kullanılmak üzere 33 milyon TL hibe destek geliyor.


DoğuKaradenizeTurizmHibesi-3Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (D0KA) ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu 2015 yılı için turizm sektöründe kullandırılmak üzere toplamda 33 milyon TL destek öngörüldüğünü belirtti. Bu desteğin 18 milyon TL’lik bölümünün özel sektöre, 15 milyon TL’lik bölümünün ise kamu yararı gözeten kuruluşlara kullandırılmasının planlandığını söyledi.

Hacısalihoğlu, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının bölge turizminin geliştirilmesinde etkili olduğunu belirterek özellikle turizmin bölgede çeşitlendirilmesinde büyük rol oynadığını dile getirdi. Son bir kaç yılda Doğu Karadeniz Bölgesine yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiğini ifade eden Hacısalihoğlu bölgeye yaklaşık 4 milyon turist çekildiğini dile getirdi. Bölgeyi ziyaret eden turistler arasında arap turistlerinin sayısının 2014 yılında 260 bine, kruvaziyer turistlerinin sayısınında 18 bine yükseldiğini anımsattı.

DoğuKaradenizeTurizmHibesi-2Hacısalihoğlu şöyle konuştu: “Bir bütün olarak Doğu Karadeniz’in her köşesi ayrı bir güzelliktedir. Yeşili, mavisi, dağları, yaylaları, akarsuları, gölleri, kültürü ve tarihi eserleri ile Doğu Karadeniz adeta cennetten bir köşe. Yerli turistlerimiz ve özellikle Arap ülkelerinden gelen turistlerin bölgemizde kalış süreleri de giderek artıyor. Özellikle son dönemde konut ve gayrimenkul yatırımlarında da artış oldu. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı olarak bölgede gelişen turizmin önümüzdeki yıllarda daha da artacağını tahmin ediyoruz. Gelişmeler bunu bize böyle gösteriyor. Rakamlara ve istatistiklere göre de bölgemizde artan talebe karşı mevcut turizm ve konaklama tesislerimiz yetersiz kalıyor. Başta otel ve konaklama olmak üzere turizm tesislerinin bölgemizde artması ile bölgeyi ziyaret eden turistlerin sayısının artacağını ve böylece bölge illerinin kalkınma ve gelişmesinin yanı sıra bölge halkının da gelirlerinde iyileşmeye katkı verileceğini düşünüyoruz.”

Hacısalihoğlu yaptığı açıklamada, turizmin Doğu Karadeniz bölgesine ekonomik anlamda sıcak para girdisini sağlayarak gerek bölge gerekse ülke ekonomisine döviz girdisi sağladığını kaydetti. Hacısalihoğlu, şöyle konuştu: “TÜİK verilerine göre 2013 yılında ortalama hane halkı gelir artışı yüzde 18.9 ile Doğu Karadeniz Bölgesinde en üst sırada yer aldı. Bunda ana etken turizm gelirlerinin etkisinin yüksek olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?