• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

31 Temmuz 2017

2017 İŞİTME ENGELLİLER OLİMPİYATLARI (DEAFLYMPİCS) SONA ERDİ

Samsun’da tarihin en büyük Deaflympics organizasyonu ‘Deaflympics 2017’ gündeme damgasını vurmayı başarırken, Türkiye 17’si altın toplam 46 madalya ile dördüncü oldu.


Samsun’da 18-30 Temmuz tarihleri arasında organize edilen 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları’nın (Deaflympics) kapanış töreni yapıldı. Yaşar Doğu Spor Salonu’nda yapılan törene, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Eski Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Kapanış seremonisi, organizasyona katılan 97 ülkenin bayraklarının geçit töreni ile başladı.
18 Temmuz’da başlayan organizasyonu hatırlatmak amacıyla, açılış seremonisi ve müsabakalardan görüntülerin yer aldığı bir barkovizyon gösterisi gerçekleştirildi.

Yaşar Doğu Spor Salonu’nda yapılan kapanış töreninde açıklamalarda bulunan Bakan Osman Aşkın Bak, “Bu olimpiyat organizasyonunun Samsun’da gerçekleşmesinde çaba gösteren, alındığı günden bugüne kadar her safhasında destek veren Samsun’un evladı, çok saygıdeğer bakanımız Akif Çağatay Kılıç Bey’e saygılar sunuyorum.” dedi.

Türkiye olarak çok şanslı olduklarını belirten Osman Aşkın Bak, “Çünkü başımızda bir sporcu, spor eğitimi olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan var. Bu organizasyonun gerçekleşmesinde desteğini esirgemeyen Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve hükümetimize saygılarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.
Bakan Bak, sporun dünyanın ortak dili olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Spor bugün hepimizi buraya topladı. Burada ortak dili konuşuyoruz. Bu olimpiyatların sloganı ‘Spor Sesimizdir’. Spor kardeşlik ve sevgidir. Spor barışın dilidir. Olimpiyatları başarıyla organize eden Samsunlulara, emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Ülkemiz, kazandırılan spor tesisleriyle, spor yatırımlarıyla her zaman büyük organizasyonları yapma yeteneğine sahiptir. Büyük Türkiye için, büyüyen Türkiye için hep beraber çalışmaya devam edeceğiz. Durmak yok yola devam diyor, hepinize saygılar sevgiler sunuyorum.”

Konuşmaların ardından Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (ICSD) bayrağının devir teslim töreni yapıldı. Müzik ve dans eşliğinde kültürel gösteri sahnelendi. Kapanış töreni, Murat Dalkılıç konseriyle sona erdi.

Rekorlu ‘Deaflympics’

Altı kıtadan 97 ülkeyi temsil eden 3.148 sporcunun katılımıyla tarihin en kalabalık İşitme Engelliler Olimpiyatı olarak da tarihe geçen organizasyonun üstesinden başarıyla gelen Türkiye kazandığı 46 madalyanın yanı sıra yapmış olduğu ev sahipliği ile de otoritelerden tam not almayı başardı. Dünyanın en önemli spor organizasyonlarından biri olan 23. İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’na (Deaflympics) katılan sporcular 21 farklı branşta düzenlenen müsabakalarda mücadele etti.

18-30 Temmuz tarihleri arasında 12 gün boyunca süren organizasyon kapsamında, müsabakalar Samsun’un Çarşamba, Bafra gibi çevre ilçelerinde yer alan toplam 28 tesiste gerçekleşti. Türkiye’nin gerçekleştirdiği en büyük spor organizasyonu olma özelliği taşıyan 23’üncü Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’na medyanın da ilgisi büyük olurken, organizasyonun başladığı 18 Temmuz’dan bugüne Deaflympics Samsun 2017 ile ilgili medyada 7 bin 83 haber çıktığı tespit edildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?