• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

13 Ekim 2015

26 ÜLKEDEN 74 GAZETECİ! MEDYA ORDU’DA ZİRVE YAPACAK!

Basın-yayın kuruluşlarının önde gelen köşe yazarları, editörleri, temsilcileri ve muhabirleri Ordu’daki zirvede biraraya gelecek.


ArapGazetecilerZirvesi-Orduda-2Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Arap ülkelerinde yayın yapan basın-yayın kuruluşlarının önde gelen köşe yazarları, editörleri, temsilcileri ve muhabirlerinin katılımıyla “Arap Gazeteciler Zirvesi”nin 5-11 Kasım 2015 tarihleri arasında Ordu’da gerçekleştirileceğini söyledi.

Ordu’da turizmin gelişmesi amacıyla tanıtım çalışmalarına ağırlık verildiğini belirten Vali Balkanlıoğlu, ”Arap Gazeteciler Zirvesi’ etkinliği kapsamında, 5-11 Kasım 2015 tarihleri arasında, 26 ülkeden, 74 gazeteci ile 53 yayıncı kuruluşu ilimizde ağırlayacağız. 11 Kasım 2015 tarihine kadar ilimizde kalacak olan misafirlerimize Ordu’yu, doğal güzellikleri başta olmak üzere tarihi, kültürü ve her yönüyle tanıtmaya çalışacağız. Bu amaçla kendilerini Ordu’ya davet ettik” dedi.

Ordu’nun çok güzel bir şehir olduğunu dile getiren Vali Balkanlıoğlu, “Ordu, çok güzel bir şehir. Karadeniz’in incisi. Güzel sahilleri, bozulmamış doğası ve mavi bayraklı plajları, milyonlarca yılda oluşan güzelim koyları, ormanın denizle kucaklaştığı, yeşil ile mavinim kaynaştığı ve tropik iklim özellikleri bulunan çok güzel bir il’dir, Ordu. Ordu’da, İsviçre’deki Alpleri kıskandıracak güzellikler, şelaleler, göller, dereler ve tamamen doğal ve tertemiz içme kıvamında göller mevcuttur. Her taraf göz alabildiğine orman, yaylalar ve vadilerden oluşmaktadır. Ordu’ya daha önce de Arabistan, Kuveyt, Katar, Mısır ve Fas’dan gazeteciler gelmişti. Ordu’yu gezen Arap gazeteciler, ‘Öldükten sonra cennete gitmek şüpheli, ancak ölmeden cennete gitmek isteyenler Ordu’ya gelsinler’ diye söylemişlerdi. Ordu’ya gelen insanlar, maddi manevi arınıp öyle gidiyorlar. Tamamen doğal beslenip, ormanda ağaçların arasında kuş sesleriyle çok güzel tatil geçirebilirler. Ordu, bozulmamış doğasıyla oksijeni bol bir memleket. Ordu’da her türlü spor etkinliği yapmak mümkün. Özellikle, yamaç paraşütü en güzel Ordu’da yapılır. 24 saat canlı bir hayat vardır Ordu’da. Asla güvenlik endişesi ve problemi yoktur. Turizm açısından burası son derece önemli. Bu konuda tanıtım atağına geçtik ve biz Arap dostlarımızı burada misafir etmekten onur duyacağız. Tanıtımımıza katkıda bulunan bütün Arap alemindeki gazeteci dostlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Ordu’yu Arap ülkelerine tanıtmak istediklerini vurgulayan Vali Balkanlıoğlu, “Buraya gelen kardeşlerimiz misafirperver Türk insanlarını görecekler ve özellikle Müslüman kardeşlerimizi kucaklamaya hazırız. Arap ülkelerinden kardeşlerimiz gayrimenkul ve turizm yatırımları da yaptılar. Dünyada sadece denizin doldurulması suretiyle yapılan 3. havalimanı Ordu’da. Her çeşit uçağın güvenle inmesine müsaade edecek şekilde yapılan havaalanımız sayesinde şelalelere, güzelim ormanlara, denizin envai çeşit nimetlerinden ve güzelliklerinden 15 dakika mesafede Ordu’nun en güzel yerlerine ulaşılabiliyor. Güvenli bir karayolu, denizyolu ve havayoluyla Ordu’ya ulaşmak mümkün hale geldi. Bu da turizmimizde, otellerdeki doluluk oranında ve çarşı-pazar hareketlenmesinde büyük katkı sağladı. Tanıtım noksanlığımız var. Bu nedenle tanıtım atağına geçtik. 5 Kasım 2015 tarihinde 74 kadar Arap gazeteciyi ilimizde ağırlayacağız.Ordu’nun güzelliklerini tanıtmak, bu doyumsuz güzellikleri yaşatmak istiyoruz” diye konuştu.

Arap yatırımcıların Ordu’ya ilgi gösterdiğini ve yatırım yaptığına dikkat çeken Vali Balkanlıoğlu, “Arap yatırımcılar Ordu’ya yatırım yapıyor. Bugüne kadar çeşitli gayrimenkul ve 200’e yakın daire satın aldılar. Arap yatırımcı kardeşlerimiz kendileri de yaylalarda bungalow türü tatil köyleri oluşturmak istiyorlar. Ayrıca, bir ilçemizde engelliler rehabilitasyon merkezi ile yaşlı ve engellilere dönük son derece güzel tatil köyü oluşturulacak. 100 milyon dolarlık golf tesisleri yüzme havuzları ormanın ve çiçeklerin arasında birazda rakımı yüksek bir yaylada güzel bir yatırım yapacak gerekli girişimleri yaptılar. Burası turizm potansiyeli mükemmel bir imkana sahip olduğu için hem kendi memleketindeki hemşerilerine ve vatandaşlarına hizmet etmek hem Avrupa’dan hem Türkiye’den gelecek tatil yapmak isteyen insanlarımıza yatırım yapmak için fizibilite çalışmaları yapıyorlar” şeklinde konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?