• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

3 BİN RAKIMDAKİ BUZUL GÖLDE YÜZME ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ

Rize’de bu yıl 3.sü düzenlenen Kaçkar Kış Yüzme Şenliği’nde katılımcılar dondurucu soğuğa rağmen 3 bin rakımdaki buzul gölde hem yüzdüler hemde eğlendiler.


kackaryuzmesenlik-4Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Kaçkar Dağları Milli Parkı içinde, 2 bin 950 metre rakımdaki Büyük Deniz Buzul Gölü’nde yüzme şenliği düzenlendi. Etkinlik için 4 saat yürüyerek zirveye ulaşan doğaseverler soğuk göle girerek yüzdü. Bazılarının da soğuk suya girmesiyle çıkması bir oldu.

kackaryuzmesenlik-3Rizeli Doğa fotoğrafçısı ve dağcı Hasan Önder ve arkadaşlarının öncülüğünde gerçekleştirilen, “Kaçkar Yüzme Şenliği”ne Rize Valisi Erdoğan Bektaş, , Çamlıhemşin Kaymakamı Aziz Gölbaşı, İlçe Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu ve yüze yakın doğasever katıldı.
Etkinliğe katılanlar araçlarla Yukarı Kavron yaylasına çıktı, oradan da yürüyerek Büyük Deniz Buzul Gölü’ne doğru tırmanışa geçti. Grup, karla kaplı yolda yaklaşık 4 saat devam eden zorlu yolculukla önce Küçük Deniz Buzul Gölü’ne, ardından bir süre daha tırmanarak Büyük Buzul Deniz Gölü’ne ulaştı. Büyük Buzul Deniz Gölü’ne ulaşan ekipten ısısı 3 derece olan suya girmek için 2’si çocuk 8 kişi gönüllü oldu. Kar üzerine yatan, çalan tulum eşliğinde horon oynayan ve çay içerek ısınmaya çalışan dağcılar, ardından kendilerini Buzul Gölü’nün soğuk sularına bıraktı.

kackaryuzmesenlik-5

kackaryuzmesenlik-2Etkinlik sırasında bir paramotor kullanıcısı da havada uçuş yaptı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?