• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

30 YILLIK MESLEĞİ BELGESELE KONU OLDU

Objektifinden çektiği fotoğraflarla hayata tanıklık eden başarılı fotoğraf sanatçısı Zafer Güngüt’ün fotoğrafçılık mesleği ve meslek hayatı TRT tarafından belgesele çekildi.


IMG_1855TRT tarafından hazırlanan çekimlerde 35 yıllık fotoğraf sanatçısı Zafer Güngüt’ün fotoğrafçılık mesleğindeki çalışmaları bu sanatın zorlukları, güzellikleri belgesel oldu.Şavşat ilinde yıllardır fotoğrafçılık mesleği ile uğraşan Güngüt 4 gün süren çekimlerde mesleğine dair zorlkları, incelikleri anlatırken geçmişe yolculuklarla teknolojik ilerleyişi de gözler önüne serdi. 

Artvin Şavşat’da Fotoğrafcılık 

10641175_10205749484683037_3615351417277871966_nTürkiye’nin birçok ilinde ve ilçesinde yıllarca fotoğrafçılığa emek veren isimlerin hayatlarını anlatan belgeselin ilk bölümü Mardin’de çekildi. Yönetmenliğini Cemalettin İrken´in yaptığı belgeselde Anadolu’nun her köşesinden fotoğraf sanatına dair kesitler yer alacak. Belgesin amacına ilişikin değerlendirmerde bulunan yönetmen İrken “yıllardır Anadolu’nun çeşitli illerinde ilçelerinde kasabalarında, köylerinde fotoğraf sanatı ile uğraşan arkadaşlarımızın yaşamından kesitler sunmak istiyoruz. Bu kesitleri sunarken de o bölgelerdeki fotoğraf sanatçılarını besleyen kültürel damarlara da belgeselimiz de yer veriyoruz. Fotoğrafçı olmak başka bir şey fotoğraf sanatçısı olmak daha başka bir şey ifadelerinin kullandı. 

Bu Bir Meskek Değil Sanat

Yıllardır verdiği emeklerin karşılık bulması, ilgi görmesi anlamında oldukça mutlu olan Güngüt “Ben bu mesleğe başladığımda Şavşat’ın nüfusu 50-60 bin civarındaydı. Önceleri siyah beyaz fotoğraf çekiliyordu. Daha sonra renkliye döndü şimdi dijital çekiliyor. Teknolojinin ilerlemesi bazı sanatları da öldürüyor. Ben hep bunlarla uğraşırken “Yeşil düşler diyarı” adını koyduğumuz ilçemizi fotoğraflayarak bu fotoğrafları ilçemizin dışındaki insanlarla buluşturmaya çalıştım. TRT den gelen bu arkadaşlarımızla da çok çalıştık. Belgeselde Artvin ve ilçelerinde yaklaşık 30 yılda yaptığım çalışmalarımı anlattım. Gerek yaşantılar alanında yaptığım fotoğraflı çalışmalar, gerekse manzaralar alanında çektiğim fotoğrafla birlikte hayatımı ve bu mesleğin zorlukları şu anki gelmiş olduğu durum ve daha değişik birçok konu belgesel olarak yayınlayacaklar. Bu oldukça güzel ve bizi mutlu ediyor” diyerek mutluluğunu paylaştı.

TRT tarafından hazırlanan belgesel çekimlerinde Cemalettin İrkem Yönetmen, Cengiz Duru yapımcı, Fatma Betül Gürtekin Yönetmen yardımcısı, Sabrı Savcı ve İrfan Yazar Görüntü Yönetmeni, Kadir Döner Işık şefi, Mansur İbiş ve Nuri Leblebici Kurgu yönetmeni olarak görev alıyor. Belgesel çekimlerinin tamamlanmasının ardından hangi tarihte ve hangi platformdan yayınlanacağın kesinlik kazandığında duyurulacağı açıklandı. 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?