• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

36. KAFKASÖR KÜLTÜR, TURİZM VE SANAT FESTİVALİ BAŞLADI

Artvin’in en prestijli festivallerinin başında gelen Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali bu yıl ki terör olaylarının gölgesinde buruk başladı.


Kafkasör1Gün-1Kafkasör Yaylası’nda bu yıl 36’incısı düzenlenecek ve 3 gün sürecek olan Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali başladı.

Valilik binası önünde gerçekleştirilen törene, Artvin Valisi Muhterem İnce, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin İl Emniyet Müdürü Ahmet Şengün, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Özner Bilmiş, bazı daire amirleri, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kurtul Özel, boğa sahipleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan festival, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti.

Kafkasör1Gün-2Festivalin açılış konuşmasını yapan Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe; “Şehirlerin ismiyle markalaştığı organizasyonları ve ürünleri vardır. O ürün, o şehri hedeflediği noktaya götüren adeta bir lokomotiftir. Turizm kenti olma yolundaki hayallerini her geçen gün belirgin organizasyonlarla devam ettiren ilimizdeki Kafkasör, doğa turizminin ve dolayısıyla Artvin turizminin lokomotifi mesafesindeki bir organizasyonumuzdur. Bugün resmi olarak 36. düzenlediğimiz ancak yüzyıllara dayanan bu zor coğrafyanın tıpkı insanları gibi hayvanlarını da barıştırmayı ve barış içerisinde yaşatmayı amaçlayan Kafkasör boğa güreşlerimiz her geçen gün artan coşkuyla, gerek tanıtım gerekse organizasyon noktasında dev adımlarla büyüyen bir organizasyon haline geldi” dedi.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Atatürk Havalimanında meydana gelen bombalı saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlar ile Giresun ilinde düşen askeri helikopterde şehit düşen askeri personelin acısını tüm ülkede olduğu gibi Artvin’i de yasa boğduğunu ve yüreklerinde hissettiklerini dile getiren Kocatepe,” Ülke olarak zor süreçten geçiyoruz. Yüreğimiz yanıyor. Şehitlerimizin acısını asla unutmayalım ve asla kenara koymayalım. Festivalimizi daha önceki yıllarda binlerce kişinin katılımıyla boğalarla, davul zurna eşliğinde büyük bir coşku içerisinde kutluyorduk. Bu yılki festivalimizi yakın zamanda ülkemizde yaşanan terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza ve vatanı uğruna şehit düşen kolluk kuvvetlerimize saygımızdan dolayı sade törenle kutluyoruz. Bu sene daha önceki yıllara oranla biraz daha ağır başlı, vakur ve şehitlerine saygılı bir şekilde kutlamak istiyoruz. Bugün puslu bir hava, buruk bir yürek ama Kafkasör Artvin olduğu müddetçe devam edecek diyoruz.” diye konuştu.

Festival Cumartesi günü yaklaşık bin 200 rakımlı Kafkasör Yaylası’nda boğa güreşleriyle devam edecek ve Pazar günü ödül töreni ile sona erecek.

6 Kategoride 80 Boğa ve 54 Bin TL Ödül

2 gün boyunca 80 Boğanın kıyasıya mücadelesine sahne olacak Kafkasör Festivali Boğa güreşlerinde toplamda 54 bin TL para ödülüde sahiplerini bulacak.

Güreşler Cumartesi günü Deste, Ayak, Küçük orta, Pazar günüde Büyük orta, Başaltı ve Baş kategorilerinde olmak üzere toplam 6 kategoride gerçekleşecek boğa güreşlerinde dereceye giren boğa sahiplerine toplam 54 bin TL para ödülü dağıtılacak.

Kafkasör1Gün-3Festival Programı şu şekilde;

08 TEMMUZ 2016 CUMA (Valilik Önü)
Saat: 18.00 – ATATÜRK ANITINA ÇELENK KONULMASI, SAYGI DURUŞU VE İSTİKLAL MARŞI
AÇILIŞ KONUŞMALARI
09 TEMMUZ 2016 CUMARTESİ (Kafkasör Arena)
Saat: 09.00 – BOĞA GÜREŞLERİ (DESTE, AYAK, KÜÇÜK ORTA) SPOR FAALİYETLERİ
ÖDÜL TÖRENİ – SPOR ETKİNLİKLERİ
10 TEMMUZ 2016 PAZAR (Kafkasör Arena)
Saat: 09.00 – BOĞA GÜREŞLERİ (BÜYÜK ORTA)
BÜYÜK ORTA KATEGORİSİ – ÖDÜL TÖRENİ
Saat: 12.00 – ARA
BOĞA GÜREŞLERİ (BAŞALTI)
BAŞALTI KATEGORİSİ – ÖDÜL TÖRENİ
BAŞ KATEGORİSİ – ÖDÜL TÖRENİ
Saat: 19.00- KAPANIŞ

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?