• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

38. ULUSLARARASI GİRESUN AKSU FESTİVALİ BAŞLADI

Dört gün sürecek olan 38. Uluslararası Giresun Aksu Festivali, Aksu’daki şenlik alanında başlatıldı. Şenliğe siyasilerin yanı sıra Giresunlularda büyük ilgi gösterdi.


38.-ULUSLARARASI-GİRESUN-AKSU-FESTİVALİ-BAŞLADI-238. Uluslararası Giresun Aksu Festivali, bugün Aksu’daki şenlik alanında başlatıldı. 4 gün sürecek olan festivalin açılışına CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Nurettin Canikli, Valimiz Sayın Hasan Karahan, Sayın Milletvekilleri Adem Tatlı, Mehmet Geldi ile Selahattin Karaahmetoğlu da katıldı.

38.-ULUSLARARASI-GİRESUN-AKSU-FESTİVALİ-BAŞLADI-6Festivale katılan yerli ve yabancı halk oyunları ekibinin tanıtılmasından sonra ilk konuşmayı Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu yaptı. Aksu Festivalinin Anadolu’da 4 bin yıldır sürdürülen bir gelenek olduğunu belirten Başkan Aksu, “Coşku ile kutladığımız festivalimize katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

38.-ULUSLARARASI-GİRESUN-AKSU-FESTİVALİ-BAŞLADI-5Vali Hasan Karahan da yaptığı konuşmasında; “Ben Giresun Aksu Festivallerinin heyecanını iyi bilenlerdenim. 2002 yılına kadar yaklaşık 4 yıl süreyle bu ilde Vali Yardımcılığı yaptım, şimdi de sizlerin karşısında Vali olarak bulunmaktayım. Mutlu insanların kentinde Vali olarak görev yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. Aksu Festivaline katılan tüm konuklara ilim adına hoş geldiniz diyor. Saygılarımı sunuyorum” dedi.

38.-ULUSLARARASI-GİRESUN-AKSU-FESTİVALİ-BAŞLADI-3Konuşmalarını yapmak üzere davet edilen Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’ye, izleyiciler büyük sevgi gösterisinde bulundular. “Bugün bahar bayramı ve burada hep birlikte bahar bayramını kutluyoruz. Bu bayram kutlu olsun” diye konuşmasına başlayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, iki gün sonra bir başka bayram kutlayacaklarını ifade etti.

“50 yıldır hayal edilen Ordu-Giresun Havaalanının açılışıyla bir başka bayram kutlayacağız. Biz hayal edilenleri hayata geçiriyoruz. 22 Mayıs tarihinde saat 14.00’deki havaalanı açılışına tüm hemşerilerimi davet ediyorum” dedi.

38.-ULUSLARARASI-GİRESUN-AKSU-FESTİVALİ-BAŞLADI-7Yıllardır Uluslararası Giresun Aksu Festivalinin bir çöp yığınının bulunduğu bölgede yapıldığını belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, buradaki çöplerin Haziran ayı sonundan itibaren kaldırılacağını, yeni çöp depolamalarının Tirebolu’ya veya Çavuşlu’daki çöp depolama tesisine götürüleceğini söyledi.

“Aksu şenlik alanının yanından çöplerin kaldırılması ile buraları yeşil alan ve spor tesisleri yapacağız” şeklinde konuşan Bakan Canikli, Gemilerçekeği Mahallesindeki denize sıfır alanların ihalelerinin yapıldığını, buralara da yeşil alan ve spor kompleksleri yapılacağını müjdeledi.
Eğribel tünel temelinin geçtiğimiz günlerde atıldığını hatırlatan Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, “Dün o bölgeye gittim ve çalışmaları bizzat yerinde gördüm. Tüm hızıyla devam eden çalışmalar sonunda Türkiye’nin en uzun üçüncü tüneli iki tüp halinde Eğribel’e yapılacak. Tünellerin uzunluğu 5 bin 909 metre olacak” dedi.

38.-ULUSLARARASI-GİRESUN-AKSU-FESTİVALİ-BAŞLADI-438. Uluslararası Giresun Aksu Festivaline katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da yaptığı kısa konuşmada, “4 bin yıllık bir geleneği sürdürdüğünüzü biliyorum. Sizleri, bir geleneğe sahip çıktığınız için kutluyorum. Bugün aranızda olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu organizasyonda emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

38.-ULUSLARARASI-GİRESUN-AKSU-FESTİVALİ-BAŞLADI-9Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve konuklar geleneksel sacayaktan geçip, Aksu Deresine 7 çift bir tek taş atıp dilekte bulundular.

Program yerli ve yabancı grupların gösterileriyle devam etti.

38.-ULUSLARARASI-GİRESUN-AKSU-FESTİVALİ-BAŞLADI-8Festivalin açılış törenine protokolün yanısıra; Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, Baro Başkanı Av. Gültekin Uzunalioğlu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ali İhsan Ersoy, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, Giresun’un kardeş şehri Çanakkale Belediye Başkanı Ülger Gökhan, İstanbul Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinadar, bazı kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, siyasi partilerin il ve ilçe yöneticileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+4 = ?