• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

4.AB-TÜRKİYE KARADENİZ KADIN BELGESEL FİLM FESTİVALİ BAŞLADI

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ve AB Bilgi Merkezi tarafından düzenlenen 4. AB-Türkiye Karadeniz Kadın Belgesel Film Festivali başladı.


karadeniz-kadın-belgesel-başladı2Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) AB Bilgi Merkezi tarafından düzenlenen 4. AB-Türkiye Karadeniz Kadın Belgesel Film Festivali başladı. Etkinlik kapsamında oluşturulan Belgesel Sinema Atölyesi’nin bu yıl yönetmen Erdal Eksert’in eğitmenliğinde Giresun’un Görele ilçesine bağlı Çanakçı ‘Kuş’ köyünde köylü kadınlarla birlikte “Göğe Islık Çalan Kadınlar” isimli ortak bir belgesel film çekildi.

Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi’nde dün akşam düzenlenen açılış töreniyle birlikte festival başlarken, festivale Trabzon Valisi Abdil Celil Öz ve eşi Rukiye Öz, Cumhuriyet Başsavcısı Hayreddin Akçıl, İl Emniyet Müdürü Murat Köksal, Trabzon Ticaret Ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, film ekibi ve davetliler katıldı. Açılışta, Giresun’un Görele ilçesine bağlı Çanakçı ‘Kuş’ köyünde köylü kadınlarla birlikte “Göğe Islık Çalan Kadınlar” isimli ortak bir belgesel film gösterildi.

karadeniz-kadın-belgesel-başladı3Filmin gösterimi öncesinde bir konuşma yapan Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, “Sanat şehri Trabzon’da bu tür güzel etkinlikleri dolu dolu yaşamak istiyoruz. 3 günlük bu programda güzel filmler var. Kadın konusunun çekilmesi ve yöresel kültürün yaşatılmasına yönelik temanın işlenmesi güzel, anlamlı. Sanatın güzel boyutlarının yaşatılması amacında olan bu tür etkinliklerde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Trabzon Ticaret Ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu da yaptığı konuşmasında, “Bu yıl kadın işlendi. Kadının sanattaki, kültürdeki yerini gerçek anlamda birkaç gün sürecek olan festivalle değişik kültürleri göreceğiz. Bu kısa metrajlı filmleri aslında çok sıkmadan göstermek gerekiyor. Trabzon mizah şehridir” dedi.

karadeniz-kadın-belgesel-başladı4Türkçe alt yazılı film gösteriminin ardından filmin başkarakteri Muazzez Köçek, kuş diliyle festivalin açılışına katılanlara teşekkür ederken, Vali Öz tarafından Köçek ve yönetmen Erdal Eksert’e plaket verildi.

3 gün boyunca sürecek olan film festivalinde ‘Göğe Islık Çalan Kadınlar’ filminin dışında ‘Dakikası 15 Cente Anneler’, ‘Çay Ya Da Elektrik’, ‘Yuva’, ‘Uçan Anne’, ‘Kaptan June’, ‘Pin Pon’, ‘Koşucular Şehri’ filmleri sanatseverlerle buluşacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?