• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

13 Mart 2015

5. ULUSLARARASI GENÇLİK FİLMLERİ FESTİVALİ BAŞLIYOR

Yaklaşık 3 ay boyunca Türkiye’nin çeşitli illerinde filmlerin gösterileceği 5. Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali başlıyor. Festival Karadeniz bölgesinde de boy gösterecek.


5Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali-1Filmler Karadeniz’de de Gösterilecek

5. Uluslararası Gençlik Filmleri Festivali, Karadeniz bölgesinde de olacak. Zonguldak, Karabük, Samsun, Trabzon ve Hopa’da filmler gösterilecek.

Festival Türkiye genelinde ise; İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Kocaeli, Edirne, Kayseri, Kırşehir ve daha birçok ilde olacak.

Festival mart ayında başlayıp Nisan ve Mayıs aylarında da devam edecek.

5Uluslararası-Gençlik-Filmleri-Festivali-2Festivalde neler var?

Biletsiz, ücretsiz, elemesiz, reklamsız, yarışmasız, Sponsorsuz gençliğin tek film festivali sloganıyla 4 yılda, 17 il ve 30 gösterim yerine ulaşan festival daha öncesinde “Gençliğin sesi perdede” diyerek yola çıkmıştı. Daha sonrasında “Yasak”, “Barış” ve son olarak “Direniş” temalarıyla sinemaseverlerle buluştu.

“Ötekinin Sesi Ol” diyerek gerçekleştirilecek olan festival açılışından sonra, 18-20 Mart tarihleri arasında İstanbul’un birçok üniversitesinde film gösterimleri gerçekleştirilecek.

İstanbul Üniversitesi; ‘Küçük Kara Balıklar’ Belgesel gösterimi ardından Ezel Akay ve Cenk Terbiyeli ile söyleşiye ev sahipliği yapacak. Festival devamında da birçok üniversite yönetmenlerin katıldığı söyleşiler düzenlenecek.

Reha Erdem retrospektifinden ‘Jin’ , ‘A Ay’ ve ‘Şarkı Söyleyen Kadınlar’ gibi filmlerin yanı sıra birçok kısa ve uzun metraj filmler var.Ayrıca Nazan Kesal’ın ‘Salıncak’, Aykan Safoğlu’nun ‘Kırık Beyaz Laleler’, Emel Çelebi’nin ‘Külkedisi Değiliz’, Cenk Örtülü’nün ‘O İklimde Kalırdı Acılar’,Veysi Altay’ın ‘33 Yıllık Direniş: Berfo Ana’, Suat Eroğlu’nun ‘Fıtrat’ gibi filmleri de festival izleyicisiyle buluşacak.

Neden GFF?

GFF, genç yönetmenlerin ürettikleri filmleri gösterebilmesi ve üniversitelerde gençliğin kendi perdesini açabilmesine olanak sağlamak amacıyla düzenleniyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?