• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

6.KARADENİZ ULUSLARARASI SEMPOZYUMU SONA ERDİ

Giresun Üniversitesi,KARASAM ve EkoAvrasya işbirliğinde “Karadeniz’den Hazar’a Stratejik Bakış” temasıyla düzenlenen “6.Karadeniz Uluslararası Sempozyumu” sona erdi.


karasam2014-3Giresun Üniversitesi ev sahipliğinde, KARASAM ve EkoAvrasya işbirliğinde “Karadeniz’den Hazar’a Stratejik Bakış” temasıyla düzenlenen “6. Karadeniz Uluslararası Sempozyumu” ikinci gün oturumlarının ardından sempozyum değerlendirme oturumuyla sona erdi.

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar’ın başkanlık yaptığı değerlendirme oturumunda; Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Temsilcisi Dr. Sergei Goncharenko, Ukrayna Milli Bilimler Akademisi Rektörü Prof. Dr. Yuriy L. Boshytsky, Gürcistan Güney Kafkasya Bölgesel Güvenlik Enstitüsü’nden Alexander Rusetsky, Alman Uluslararası ve Güvenlik İşleri Enstitüsü’nden Dr. Uwe Halbach sempozyumla ilgili değerlendirmelerde bulunarak; Karadeniz ve Hazar havzalarının jeopolitik önemi ve atılacak stratejik adımlarla ilgili görüş ve bildirilerin paylaşıldığı sempozyumun çok başarılı ve olumlu geçtiğine değinerek, Giresun Üniversitesi’ni ve Sayın Rektörümüzü böylesi önemli bir misyonu 6 yıldır başarıyla yürüttükleri için tebrik ederek, teşekkür etti.

karasam2014-2REKTÖR ATTAR; “MİLLİ UNSURLARIMIZDAN ÖDÜN VERMEDEN DOSTÇA YAŞAMAYI BAŞARMALIYIZ”

Rektör Prof. Dr. Aygün ATTAR ise yaptığı değerlendirme konuşmasında; “İçinde bulunduğumuz coğrafya da, Hazar havzası ve Karadeniz havzası ülkelerin jeopolitik ve stratejik öneminin ve sorunlarının konuşularak dile getirildiği bu sempozyumda bir araya geldik.
Bölgede arzu ettiğimiz; ortak yaşam ve birlikteliktir. Ancak bunu yaparken Milli unsurlarımızdan ödün vermeden dostça yaşamayı başarmalıyız. Bu coğrafyada tarihi, kültürü ve yaşam gelenekleri birbirine çok benzer ülkeleriz. Bu coğrafya da güçlü olmak için birlikte hareket etmemiz gerekmektedir. İkili ilişkilerimizin ve güçlerimizin artması için; farklı görüşleri, farklı menfaatleri ve farklı ülkeleri temsil edenler olarak bugün burada bir aradayız.

Doğal ve ekonomik açıdan Gürcistan coğrafyası zayıftır. Yine Azerbaycan işgal altındaki Dağlık Karabağ ve Nahçıvan bölgeleri sebebiyle sıkıntılı bir ülkedir. Bölgede en uzun süre birbiriyle savaşan ve hâkimiyet kurmaya çalışan iki ülke Türkiye ve Rusya’dır. Ancak Türkiye bölge ülkeleri içinde Hazar havzası ve Karadeniz Havzası ile Avrupa ve batı devletleri arasında koridor bir ülke ve geçiş bölgesi olması açısından jeopolitik ve stratejik öneme haizdir. Ekonomik olarak zayıf olan ülkelerin güçlü politikalar ortaya koyması imkansızdır. Onun için konumumuzun ve birlikteliğimizin getirdiği gücün farkında olacağız. Bunun için bu sempozyumlar çok önemlidir. Bundan sonraki aşama da Giresun Üniversitesi nezdinde bu meselelerle ilgili bir akademyanın tesis edilmesi ve coğrafya da araştırmalar yaparak ortaya koyulması gerekmektedir. İşte Giresun Üniversitesi 6 yıldır sürdürdüğü bu çalışmayla bölge problemlerinin çözümü noktasında Giresun İnisiyatifi yaklaşımıyla hüsniyetle çalışmaktadır.

Bu oluşumun adımlarını atan KARASAM ve Giresun Üniversitesi ekibine ve katkılarıyla destek veren tüm katılımcı ülke temsilcilerine şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?