• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

6. SANAT GÜNLERİ SON GÜNÜNDE

Trabzon Sanatevinin düzenlediği  6. Sanat Günleri sahne sanatları, görsel sanatlar ve yazım sanatı hayatından birçok ünlü sanatçının katılımıyla son gününe dolu dolu girdi


6_sanat_10

Trabzon’un sanat alanında en etkin ve önemli sanat kuruluşu olan Trabzon Sanatevi, geleneksel hale getirdiği uzun soluklu, çok katılımlı, günde ortalama 500 kişinin izlediği sanat günlerinin 6.sını bu yıl 13-19 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleştiriyor.

Bürokrasiden Yoğun İlgi

Trabzon Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen, Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Kansız, Dernekler Müdürü Salih Seyyar, diğer il müdürleri, konuk sanatçılardan Oyuncu Ercan Kesal, Yazar Attila Aşut ve Özen Aşut, Karikatürist Hasan Seçkin, sanatçılar ve sanatseverlerin katılımıyla yapıldı. Programlarının yoğunluğu nedeniyle açılışa katılamayan Trabzon valisi Abdil Celil Öz, Emniyet Müdürü Murat Köksal, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Başkanı Çetin Oktay Kaldırım sonraki gün sanatevini ziyaret ederek başarı dilediler.

6_sanat_17Etkinliklerle Dolu Sanat Günleri

Sanatseverlerin yoğun ilgisi altında devam eden programlar birbiri ardı sıra yapılmaya devam ediyor. Oyuncu Ercan Kesal’ın sinema ve tiyatro üzerine “Artislik Yapmayan Artisttir” konu başlıklı oyunculuk anlatımları, “Gonişuk Ustası Kebire Teyze” ile Emine Altuntaş’ın yöresel ağızla Karadeniz insanının gündelik yaşantısından aktardığı diyalogları, Yazar Neslihan Önderoğlu’nun “Yeni kuşak öyküsü” üzerine tespit ve yorumları, beğeni ile izlenen TV dizilerinden “Kurt Seyit ve Şura”nın roman yazarı Nermin Bezmen’in atalarının yaşadıkları ve romanlarına konu olan göç üzerine “Bir Hüzündür Göç” söyleşisi, Yazar Özen Aşut’un bir dönemi masya yatırdığı “Boyun Eğmeyenler” romanı üzerine söyleşisi, Mimar Necdet Kırhan Yazıcı’nın yapıların estetik ve işlevsel boyutlandırmaları ve geleceğe yönelik anlayışlar üzerine yaptığı söyleşi ve sunumlar, Yazar Tekin Sönmez’in edebiyatta dil kullanımı ve Türkçe’nin evrenselliği üzerine söyleşisi Trabzon 6. Sanat Günlerinin etkinliklerinden sadece bir kaçı.

19 Ekim’de Bitiyor

Bir dönem Trabzon’da yaşayan Şair Ataol Behramoğlu ve Attila Aşut’un Trabzon günlerini sosyal ve siyasal yönleriyle anlattıkları “1960’larda Trabzon Günlerimiz” konulu söyleşileri çok büyük ilgi gördü. Programlara olan ilgi zaman zaman sanatseverlerin salona ve bahçeye taşmasına neden oluyor.Bu akşam son bulacak etkinliklerde, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği Konserleri, “Bizum Hoca” filminin gösterimi, yönetmeni ve oyuncuları ile söyleşi, Trabzon Edebiyatı üzerine panel, Yazar Attila Aşut, Yazar Sevinç Çokum, Şair Şeref Bilsel söyleşi ve imza günleri Trabzon Sanatevi’nde, Sabahat Akkiraz Konserleri KTÜ AKM’de kapanış konseri olarak plaket töreni ile birlikte yapılacak.

6_sanat_18

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?