• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

9.YEREL TATLAR FESTİVALİ RİZE VE GÜMÜŞHANE İLE BAŞLADI

İstanbul’da Beyoğlu Belediyesi’nin her yıl yerel derneklerle ortak düzenlediği ve bu yıl dokuzuncu kez gerçekleştirdiği “Yerel Tatlar Festivali” Rize ve Gümüşhane ileriyle başladı.


YEREL-TATLAR-FESTİVALİ-RİZE-VE-GÜMÜŞHANE-İLE-BAŞLADI-3Beyoğlu Belediyesi’nin her yıl ilçedeki yerel derneklerle ortak düzenlediği “Yerel Tatlar Festivali” dokuzuncu kez düzenleniyor. Türkiye’nin yedi bölgesinden kültürel renkleri ve yöresel tatlarını Beyoğlu’na taşıyan festivalin ilk haftasında Kasımpaşa’da Rizeliler ile coşarken, Sütlüce sahilde Gümüşhane rüzgârı esti.

Kasımpaşa ve Sütlüce Sahilinde başlayan ”9.Yerel Tatlar Festivali”nin ilk haftasında Rize ve Gümüşhane sahne aldı. Kasımpaşa Cezayirli Gazi Hasanpaşa Parkına kurulan alanda Rize’nin mutfağından yöresel kıyafetlerine, türkülerinden oyunlarına, yaşama kültürlerine kadar tüm zenginlikleri Beyoğlululara sunuldu. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan gecede Rizeli hemşerilerini yalnız bırakmadı. Rize mutfağının sunulduğu stantları gezen Demircan, tüm lezzetlerin tadına baktı. Demircan, Rize’nin yöresel kıyafetlerinin sergilendiği stantları da gezerek bilgi aldı. Beyoğlu’nda yaşayan Rizeliler ilçe halkının yoğun ilgi gösterdiği gecede coşkulu görüntüler yaşandı. Gecede Rize’nin yöresel sanatçılar seslendirdikleri türkülerle izleyenleri coşturdu.

YEREL-TATLAR-FESTİVALİ-RİZE-VE-GÜMÜŞHANE-İLE-BAŞLADI-5SÜTLÜCE SAHİLDE GÜMÜŞHANE GECESİ

Türkiye’nin kültürel lezzetlerinin sergilendiği festivalin bir diğeri ise Sütlüce sahilde Gümüşhane yöresini misafir etti. Rize gecesinden sonra Gümüşhanelileri yalnız bırakmayan Başkan Demircan, Gümüşhanelilerin coşkusuna ortak oldu. Demircan’ın yanı sıra AK Parti Milletvekili adayları Oktay Saral, İsmail Güneş, AK Parti Beyoğlu İlçe Başkanı Harun Muş, Beyoğlu Belediyesi başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve yerel dernek başkanları programa katılarak ilçe halkıyla festivalin keyfini çıkardı.
Sütlüce sahilini dolduranlar bir yandan Gümüşhane’nin yöresel lezzetlerini tattı, diğer yandan yöresel kıyafetleri ve geçmişten günümüze gelen geleneklerini tanıdı. Yerel sanatçıların konserleriyle memleketlerine giden izleyenler halk oyunlarıyla coştu.

YEREL-TATLAR-FESTİVALİ-RİZE-VE-GÜMÜŞHANE-İLE-BAŞLADI-2YEREL TATLAR FESTİVALİ FESTİVAL 31MAYIS’DA SONA ERECEK

9.Yerel Tatlar Festivali; 16 Mayıs Cumartesi Erzincan Kasımpaşa Parkı, 23 Mayıs Cumartesi Görele Kasımpaşa, Aksaray Kalaycıbahçe, 24 Mayıs Pazar Bartın Sütlüce, 30 Mayıs Cumartesi Sivas Sütlüce, 31 Mayıs Pazar Erzurum Sütlüce, 31 Mayıs Pazar Konya Kasımpaşa ve Alucra günleriyle tamamlanacak.

YEREL-TATLAR-FESTİVALİ-RİZE-VE-GÜMÜŞHANE-İLE-BAŞLADI-4

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?