• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

% 99 DOLULUK ORANI İLE…

Samsun Devlet Opera ve Balesi’nde ‘’Hekimoğlu Operası’’ ilk iki gösteriminde yüzde 99.41’lik seyirci doluluk oranıyla sahnelendi. Oyun büyük Samsun’da büyük ilgi gördü


tyreyeyeyeye

Patikaa.com / Haber Merkezi


Tarihte Ordu’nun Fatsa İlçesi’nde yaşayan ve adına halk tarafından türküler yazılmış Hekimoğlu İbrahim’in hikayesinin anlatıldığı ‘Hekimoğlu Operası’ Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü tarafından 2014- 2015 sanat sezonu için hazırlanmış ve ilk gösterimi 18 Ekim’de yapılan Hekimoğlu Operası ilgiyle izlenmeye devam ediyor. Karadeniz’de Opera sanatına olan bu ilgi sanat camiasını oldukça mutlu ediyor. 

Çalışmalarda 150 Kişilik Ekip

Geçmişte Ordu’nun Fatsa İlçesi’nde yaşayan ve adına türkü yazılan Hekimoğlu İbrahim’in aşk ve kahramanlık dolu hikayesinin anlatıldığı ve çalışmalarında yaklaşık 150 kişilik bir ekip görev yaptığı operanın bestesini Tolga Taviş,librettosunu Bertan Rona, Rejisörlüğünü Figen Ayhan, dekoratörlüğünü ise Çağda Çitkaya yaptı opera ilk gösterimde 99.41 oranla Karadeniz’de bir ilki gerçekleştirdi.

Karadeniz’in İlk Opreası

1913 yılında hayatını kaybeden Hekimoğlu İbrahim’i yaşadığı olayların opera sanatıyla anlatıldığını “Hekimoğlu Operası Karadeniz topraklarına özgü hikayesi ile bir ilk olma özelliği taşıyor. 11 Kasım’da Hekimoğlu operasının 3’üncü gösterimi yapılacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?