• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

25 Ağustos 2015

AÇIK SU YÜZME YARIŞI ARTVİN’DE YAPILDI

Türkiye Yüzme Federasyonu ile Artvin Belediyesinin ortaklaşa düzenledikleri Marina Açık Su Yüzme Yarışması, Borçka Baraj Gölü’nde yapıldı.


AÇIK-SU-YÜZME-YARIŞI-ARTVİN'DE-YAPILDI-3Artvin Belediyesi-Türkiye Yüzme Federasyonu Marina Açık Su Yüzme Yarışması, geçen hafta sonu Borçka Baraj Gölü’nde yapıldı. Yarışmalara, erkek ve kadınlarda farklı yaş kategorilerinde 50 sporcu katıldı. 1500 ve 3000 metrelik parkurlarda gerçekleştirilen yarışlarda, yaşları 15 ile 70 arasında değişen katılımcılar birinci olmak için kulaç attı.

Yarışmada 28 hakem görev alırken, yüzücülerin can güvenliği için 4 motorlu tekne ile 4 kano hazır bekletildi.

Artvin Valisi Kemal Cirit, il olarak çok güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptıklarını belirterek, organizasyonda emeği geçen federasyona ve belediyeye teşekkür etti.

AÇIK-SU-YÜZME-YARIŞI-ARTVİN'DE-YAPILDI-2Artvin’in marka değer üretmek üzere yolculuğuna devam eden butik bir kent olduğunu dile getiren Cirit “Bu butik kentin geleceğinde, kültür, turizm, eğitim, spor olacak diyorsak, doğa sporların da en güzel örneğini bugün burada gösterdik. Buradan sporcu kardeşlerimize teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Bu sporcularımızı yetiştiren antrenör ve çalıştırıcılarına, onlara destek olan federasyon başkanlığımıza ve ailelerine, Artvin’in tanıtımına ve kendi gelişimlerini bir adım daha ileriye taşıyarak Türk sporuna katkı sundukları için Artvin valisi olarak teşekkür ediyorum” dedi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ise Artvin’in güzelliklerinden birinin de sular ve barajlar olduğunu ifade ederek, “Üzerinde bulunduğumuz Borçka Baraj Gölü yüzme dahil 13 kilometrelik yola sahip. Hepimiz biliyoruz ki bu sular üzerinde çok şeyler yapılabilir. Yüzmesinden durgunsu kanosuna, su kayağından dalışına, yelkenine, kısacası su üzerinde yapılabilecek her şey bu doğa cennetinde yapılabilir” diye konuştu.

AÇIK-SU-YÜZME-YARIŞI-ARTVİN'DE-YAPILDI-4Türkiye Yüzme Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Nevzat Mutlutürk, amaçlarının yüzmeyi ülkede yangınlaştırmak, tanıtmak, performans anlamda iyi bir noktaya getirmek olduğunu kaydederek, “Türkiye’nin en güzel kentlerinden biri olan Artvin’de bu yarışı yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Olanakları, tesisleri, yüzme için uygun ortamı gördükten sonra burada her yıl organizasyon yapılmasına öncü olacağız” ifadesini kullandı.

Yarışmacılardan Celal Altunbaş, ilk defa baraj gölünde yüzdüğünü, derinlik ve rakımdan dolayı yorulduğunu belirterek, “Bin 500 metreyi 26 dakika 50 saniyede yüzdüm. Her yıl yapılırsa katılacağım. İnşallah bu yarışlar bundan sonra da uluslararası organizasyon haline gelerek devam eder” dedi.
Yarışma sonunda dereceye girenlere madalya ve çeşitli hediyeler verildi.

AÇIK-SU-YÜZME-YARIŞI-ARTVİN'DE-YAPILDI-5Yarışmaları Artvin Valisi Kemal Cirit, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Aydın Tüfekçioğlu, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, Artvin İl AFAD Müdürü Mehmet Salih Avcı, Yüzme Federasyonu Teknik Kurul Başkanı Prof. Dr. Bahtiyar Özçaldıran, Yüzme Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Dr. Nevzat Mutlutürk ile çok sayıda sporsever izledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?