• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

AÇÜ’DE RESİM SERGİSİ

Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Kültür ve Kongre Merkezinde “Art Wins İn The Tar – Sanat Katran İçinde Kazanır” adlı resim sergisi açıldı.


AÇÜ’DE-RESİM-SERGİSİ-1Artvin’de “Art Wins İn The Tar – Sanat Katran İçinde Kazanır” adlı resim sergisi açıldı.

Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Ressam Kemal Sağlam tarafından hazırlanan “Art Wins İn The Tar – Sanat Katran İçinde Kazanır” adlı resim sergisi törenle açılarak sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen serginin açılışına Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Mehmet Duman ve çok sayıda davetli katıldı.

AÇÜ’DE-RESİM-SERGİSİ-2Artvin Valisi Kemal Cirit, Kemal Sağlam’ın ortaya koyduğu eserlerle sanata farklı bir bakış açısıyla yaklaştığı bu resim sergisinde bulunmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Vali Cirit, yaptığı konuşmada; “Üniversiteler şehre vizyon katan kurumların başında geliyor. İnsan kaynaklarını en rahat bulacağımız alanlardan birisi. İşte Çoruh Üniversitesi bunu başararak bizlere gösteriyor. Ben bu açıdan rektörümüzün kişiliğinde Çoruh Üniversitemizin tüm öğretim kadrosuna bir kez daha Artvin Valisi olarak teşekkürlerimi sunuyorum. Sanatçımızın izinden, peşinden birçok öğrencisinin gideceğinden eminim. Sanatçımızı farklı bir bakış açısıyla hazırladığı bu resim sergisinden dolayı kutlayıp, sanat hayatında başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Ressam Sağlam, kömür, katran, kurşun, boya gibi malzemelerle yapmış olduğu çalışmalarını gerçeküstücü ve dışavurumcu bir yaklaşımla figürler yaparak oluşturduğunu kaydetti.

AÇÜ’DE-RESİM-SERGİSİ-3İnsanlığın geçmişten günümüze, sanat üzerindeki en büyük kazanımlarının savaşlarda, katliamlarda ve acı olayların sonucunda ortaya çıktığını düşündüğünü ifade eden Sağlam “Geçmişten ders alarak gelecekte de aynı kazanımların olacağını düşünmekteyim. “Art Wins İn The Tar-Sanat Katran İçinde Kazanır.’ adlı resim sergisinde zehir olarak nitelendirdiğim kömür, katran, kurşun, boya gibi malzemelerle yapmış olduğum çalışmalarımı gerçeküstücü ve dışavurumcu bir yaklaşımla figürler oluşturarak, ortaya koymaya çalıştım” dedi.

Eserlerinde çevreyi de bulunduğu zaman ve mekândan koparıp yalnız bırakmaya çalıştığını kaydeden Sağlam seyircinin kendi geçmiş ve geleceğine karşı duyacağı rahatsızlığı da bir korkuya dönüştürerek ölüme yönelik ipuçları vermeye çalıştığını söyledi.

AÇÜ’DE-RESİM-SERGİSİ-4Sağlam “Evrimi farklılaştırma düşüncesiyle insan vücudunu başka canlıların özellikleriyle karıştırmaya çalışarak farklılıkların peşinden gittim. Geleneksel resim sanatı anlayışına başkaldırı niyeti taşıyan, tek boyutlu, bazen kontrollü, çoğu zaman da rastgele, ağırlıklı çizgisel deformasyonlarla özgür bir sanat anlayışı geliştirmek gibi bir gayem var. Çeşitli renklerin sıkça kullanıldığı resimler bol duygulu, karmakarışık yaşama geçişi ifade ediyorken, tuval içindeki göze çarpan boşluklar, parçalanmış bireyin kendi içinde yaşadığı doldurulamayan boşluklar olarak yorumlanabilmektedir” dedi
Açılış merasimi ve konuşmaların ardından Sağlam sergiyi gezen sanatseverler ve davetlilere tek tek eserlerini tanıttı.

“Art Wins inTthe Tar – Sanat Katran İçinde Kazanır” adlı resim sergisi 29 Ekim’e kadar açık kalacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?