• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ADA TALİMATNAMESİ

Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 2. Derece Doğal ve Arkeolojik Sit Alanı olan Giresun Adasının ziyareti esnasında karşılaşılan problemlerin giderilmesi için talimatname hazırladı.


GiresunAdasıBotanikParkOlacak-2İkinci derece Doğal ve Arkeolojik Sit Alanı olan Giresun Adasının ziyareti esnasında karşılaşılan problemlerin giderilmesi için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce hazırlanan talimatname şöyle:

1. Giresun Adası (Aretias), 2. Derece doğal ve arkeolojik siî alam ilan edilmiş olup, Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsisli bir adadır. İl de sorumlu kurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüdür.

2. 2634 SAYILI Turizmi Teşvik Kanunu’na dayanılarak hazırlanıp 24.07.2009 tarih ve 27298 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Deniz Turizmi Yönetmeliği” ile aynı Kanun’un 37. Maddesinin (c) bendinin (3) numaralı alt bendine istinaden hazırlanarak 23.02.2011 tarih ve 27855 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Turizm Amaçlı Sportif Faaliyet Yönetmeliği”nin ilgili maddeleri uyarınca gerekli belgelerini almış olan turizm amaçlı günü birlik gezi teknesi işletmeleri, yat işletmeleri veya özel deniz vasıtasıyla herhangi bir ticari amaç gözetmeyen şahıslar, H. Derece Doğal ve arkeolojik Sit Alam olan Giresun Adası’nın Kültür ve Turizm Müdürlüğünden yazılı izin almak suretiyle gezebilirler.

3. Ziyaretçilerin yoğun olduğu günlerde Adayı ziyaret azami 3 saat olacaktır.

4. Ada’da ateş yakmak, tütün mamülleri ve içki kullanmak ve adaya alkollü çıkmak kesinlikle yasaktır.

5. Ada’da belirlenen alanlar dışında piknik yapmak kesinlikle yasaktır.

6. Adadan ağaç, toprak, kuş, kuş yumurtası vb. alınması kesinlikle yasaktır.

7. Ziyaretçilerin arkeolojik kazı alanlarına girmesi kesinlikle yasaktır.

8. Adayı ziyaret ücretsiz olup herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

9. Ada’ya gelecek olan tınların Kültür ve Turizm Bakanlığından kokartlı rehber bulundurmaları şarttır. Bunun dışında Ada’da rehber bulundurulması yasaktır.

10. Turlardaki yolcuların güvenliği tur şirketlerine aittir.

11. Ada’ya gelen ziyaretçiler sadece güney tarafında yer alan iskeleden giriş yapacaklardır. Adaya başka bir taraftan giriş kesinlikle yasaktır.

12. Bu talimatnameye aykırı davrananlar hakkında, 5326 sayılı “KABAHATLER KANUNUN 32. Maddesi’ne göre idari yaptırım uygulanır.

GiresunAdasıBotanikParkOlacak-3

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?