• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

27 Mayıs 2015

‘ADAKALE’ TURİZME KAZANDIRILIYOR

Artvin’in Ardanuç ilçesindeki tarihi Adakale mahallesinde yaklaşık 40 ev turizm açısından tanıtımına katkı sağlayabileceği düşüncesiyle rengarenk boyandı.


AdakaleTurizm-6İlçenin turizm açısından dikkat çekici hale gelmesi ve turizmden hak ettiği payı alabilmesi amacıyla Ardanuç Kaymakamlığının girişimleri sonucu Artvin Çoruh Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi tarafından hazırlanan “Adakale Çiçekleri Projesi” hayata geçirildi.

Adakale olarak bilinen Gevhernik kalesi ve İskenderpaşa Cami gibi tarihi eserlerinde yer aldığı mahalledeki 135 tarihi evden 40 adedi Artvin Çoruh Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim görevlisi Kemal Sağlam’ın öncülüğünde yaklaşık 4 ay önce başlatılan proje kapsamında rengarenk boyandı.

AdakaleTurizm-2Mahalle sakinleri, öğrenciler ve gönüllü vatandaşların yaklaşık 2 ay süren çalışmasıyla evlerin bir kısmının dış cepheleri, kaldırım taşları, bahçe duvarları renklere büründü.

Boyama işleminin bir bölümünün tamamlanmasının ardından Artvin Valisi Kemal Cirit, Hanımefendi Seval Kaya Cirit İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, İlçe Kaymakamı Mutlu Almalı, İlçe Belediye Başkanı Yıldırım Demir’in de katımlıyla bir tören düzenledi.

AdakaleTurizm-8Artvin Valisi Kemal Cirit burada yaptığı konuşmada; proje ile mahallenin adeta bir renk cümbüşüne büründüğünü belirterek 40’ı aşkın tarihi zenginliği barındıran Adakale Mahallesi’nin yakın zamanda turistlerin uğrak mekanları arasında yerini alacağını söyledi.

Başta Adakale mahallesi sakinlerinin proje ile kültür turizminden gelir elde edeceğini ifade eden Vali Cirit; “İlçemizde uygulanan proje ile yerli ve yabacı turistleri ağırlayacağız. Bu mahallemizi bir konsept içerisinde değerlendirmek istiyoruz. Bu güzel mahallemizi turizm amaçlı kullanırsak mahalle sakinleri olarak hem sizler kazanacaksınız hem Ardanuç ilçesi kazanacak hem de Artvin kazanacak. Aynı zamanda ilimizin turizm alanında tanıtımına katkı sunacaktır.” dedi.

AdakaleTurizm-4Ardanuç’un tarihi eserlerin yoğunlukla bulunduğu bir ilçe olduğunu belirten Vali Cirit; “Bu ilçemiz 40’ı aşkın tarihi eseri sadece içinde bulunduğumuz Adakale mahallesinde barındırıyor. Ayrıca mahallemizin hemen üstünde yer alan tarihi Adakale’yi de 2016 yılı içerisinde programa alarak restorasyon çalışmalarına başlamak istiyoruz. Aynı şekilde tarihi hükümet konağının da önümüzdeki Haziran ayında ihalesi yapılarak restorasyon çalışmalarına kısa sürede başlanacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan aldığımız katkıyla önümüzdeki yıl fiilen çok farklı bir konseptte açılış yaparak turizmin hizmetine sunmuş olacağız. Vakıf eseri olan tarihi İskender Paşa Camisi için Başbakanlık Tanıtım Ofisinden ödenek tahsisi yapıldı. Yakın zamanda caminin de restorasyonuna başlanacak.” ifadelerini kullandı.

Kamu kurumlarının Adakale Mahallesinde bir takım hizmetleri hayata geçirmek üzere çalışmalarının bulunduğunu ifade eden Vali Cirit; “Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Özel İdare Genel Sekreterliğinin bu güzel tarihi mahallemizde vatandaşlarımızın refah seviyesini yükseltmek amacıyla eğitim, tarım ve hayvancılık, yol, su ve KÖYDES projeleri gibi çeşitli hizmetleri gerçekleştirmek üzere bir takım çalışmalarımız var.” dedi.

AdakaleTurizm-7Artvin’i ziyaret edecekleri renk cümbüşünün olduğu ve tarihi zenginliğin bulunduğu Ardanuç ilçesine davet eden Vali Cirit; “Bugün burada açılışını yaptığımız ve renk cümbüşü ile görenleri kendisine hayran bırakan evleri görmek isteyenleri Adakale’ye bekliyoruz. Ayrıca onlardan Amerika’dan sonra dünyanın en büyük kanyonu olan ve henüz keşfedilmemiş Ardanuç Cehennem Deresi Kanyonu’nu mutlaka ziyaret etmelerini isteyeceğiz. Bu değerlerimizin hem turistik hem de kültürümüzün ne kadar eskiye dayandığını gösteren özel değerlerimiz olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Burada hayata geçirilen projeyi önemsiyoruz. Adakale sakinlerinin projeyi benimsemeleri bizleri memnun etmiştir. Bundan sonra ilçeye gelecek olan turistleri evinizde misafir edeceksiniz. Çeşitli ikramlarda bulunup bu hizmetinizin karşılığında da gelir elde edeceksiniz. En çok göç veren ilçemiz olan Ardanuç’un bu proje ile göç vermemesi gereken noktaya taşımakta küçükte olsa katkı sunacağına inanıyorum.” diye konuştu.

AdakaleTurizm-5Ardanuç Kaymakamı Mutlu Almalı ise, herhangi bir alanda yeterince üretim olmadığı için ilçenin gelişiminin sadece turizme bağlı olduğunu gördüklerini söyledi.

Almalı; “Ardanuç zaten dünyanın Arizona’dan sonraki en yüksek ikinci kanyonuna, temelleri Hz. Osman döneminde atılmış İskender Paşa camisine, yine temelleri M.Ö. atılmış Gevhernik kalesine, Rabat Kilisesine, mükemmel yaylalarına ve birçok doğal güzelliğe sahip adeta saklı bir cennettir. Ancak bu alandaki tanıtım eksikliğinden dolayı hak ettiği değeri alamamıştır. Biz de bu sebeplerden ötürü tarihi Adakale mahallesinin evlerini boyayıp farklılık ve farkındalık yaratmak, dikkat çekip ilçemiz adına turizmin ilk adımlarını atmak istedik.” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Cirit ve beraberindekiler boyanan mahalleyi gezdi, ilgililerden bilgi aldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?