• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ADIM ADIM CITTASLOW ÜYELİĞİNE

Artvin’in Şavşat İlçesi’nde uygulanması planlanan Cittaslow (Yavaş Şehir/Sakin Şehir) üyeliği çalışmaları devam ediyor.


ŞavşatSakinŞehirToplantısı2Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), Artvin Yatırım Destek Ofisi koordinasyonunda Şavşat Kaymakamı Cemil Sarıoğlu ve Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk başkanlığında yürütülen ve Artvin’in Şavşat İlçesi’nde uygulanması planlanan Cittaslow (Yavaş Şehir/Sakin Şehir) üyeliği çalışmaları devam ediyor.

Şavşat Kaymakamı Sarıoğlu ve Şavşat Belediye Başkanı Öztürk başkanlığında ilgili paydaş kurum yetkilileri tarafından proje yürütme komisyonu oluşturuldu. Artvin Yatırım Destek Ofisi’nin de yer aldığı komisyon, iki hafta da bir toplanarak başvuru hazırlık sürecinde gelinen aşamayı değerlendirerek, proje kapsamında gerçekleştirilmesi gereken kriterler üzerinde çalışmalar yapıyor.

SONY DSCÖte yandan ilçede Cittaslow Projesi’nin uygulanmasına katkı sağlaması açısından ülkemizin ilk Cittaslow Kenti olan İzmir’in Seferihisar İlçesi’ne 12-14 Ekim 2014 tarihleri arasında Şavşat Kaymakamı Cemil Sarıoğlu ve Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk başkanlığında Artvin Yatırım Destek Ofisi yetkililerinin katılımıyla teknik bir inceleme ziyareti gerçekleştirilmişti.

Seferihisar ziyareti esnasında Seferihisar Belediye Başkanı ve Cittaslow Türkiye Koordinatörü Şavşat İlçesi’ne davet edildi. Bu kapsamda, Seferihisar yetkilileri 01 Kasım 2014 tarihinde Şavşat’a bir inceleme ziyaretinde bulundu. İlçede yavaş güzergah olarak belirlenen turistik mekanlar ziyaret edildi, proje fikirleri üzerinde istişare yapıldı. Sırasıyla Şavşat Evi, muhteşem manzaraya sahip Seyir Tepesi, yöresel mimariye uygun olarak inşa edilen huzurevi, ahşap minareli tarihi Kocabey Camii, Karagöl, Tibet Kilisesi, Şavşat Kalesi, Efkar Tepesi, yöresel yemeklerin üretildiği imalathane, ahşaptan üretilen yöresel el sanatları imalathanesi ve satış yeri ziyaret edildi. İlgili güzergahta yapılan inceleme ve istişarelerin sonrasında ise yöre halkının proje hakkında bilgilendirilmesi ve Yavaş Şehir modelinin tanıtılması amacıyla Cittaslow Bilgilendirme ve Tanıtım Toplantısı yapıldı.

Şavşat Kaymakamı Cemil Sarıoğlu ve DOKA Artvin Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Berna Kiriş Turna’nın açılış konuşmalarıyla başlayan bilgilendirme toplantısı, Cittaslow Türkiye Koordinatörü Bülent Köstem’in bilgilendirme sunumu ile devam ederek, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ilçe incelemeleri sonucunda elde ettiği gözlemler ve sahip olduğu deneyimlere dayanarak ilçe için sunduğu önerilerin ardından soru cevap kısmı ve değerlendirmeler ile tamamlandı.

ŞavşatSakinŞehirToplantısı1Toplantıda ilçenin yüksek doğa turizmi potansiyeli üzerinde durulmuş Cittaslow Projesi’nin yöre halkı tarafından sahip çıkılarak geliştirilmesi gerekliliğinden bahsedilmiş, bu projenin sürdürülebilirliğinin yöre kalkınması için oldukça önemli olduğu vurgulandı. Aynı zamanda yöre halkının en önemli 3 kriteri yerine getirmesinin projenin sürdürülebilir olmasına büyük katkı sağlayacağı ifade edildi. Kültürel değerlere sahip çıkılması, doğaya sahip çıkılması ve bilimin öncülüğünde gelişmeye odaklanmak belirtilen 3 kriter.

Ayrıca Cittaslow üyeliği için başvurunun Kasım ayı içerisinde tamamlanması planlanıyor. Üyeliğe kabul edilmesiyle Şavşat İlçesi Türkiye’nin en doğusundaki Sakin Şehir logosuna sahip kenti olacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?