• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ADRENALİN DOLU DOĞU KARADENİZ

Doğal güzellikleri, eşsiz manzarası, yaylaları… Hazır olun, sizi Doğu Karadeniz turuna çıkarıyoruz! Rize’den başlayacağınız gezide yaylalarda doğa yürüyüşü yapabilir, Fırtına Deresi’nde raftinge çıkabilirsiniz. Artvin’den de laz böreği yemeden dönmeyin!


ADRENALİNKARADENİZ2Hazır sonbaharın son günlerini yaşarken Karadeniz’de eşsiz bir tura çıkmaya ne dersiniz? Neredeyse her mevsimde yerli yabancı turisti ağırlayan Karadeniz’de uğrak noktanız olacak pek çok mekan var. Rize ve Artvin de bu illerden ikisi. Doğa harikası manzarası, dik yamaçlı vadileri, zümrüt yeşili yaylaları, kaplıcaları, çay tarlalarıyla meşhur bu iki kentte stresten uzak doğa yürüyüşleri yaparak oksijen depolayabilir, coşkun akan derelerde adrenalin dolu sporlara katılarak eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.

Doğu Karadeniz turunuza Rize’den başlayabilirsiniz. Rize’ye karayolundan otobüsle ulaşmak mümkün. Şehre gittiğinizde önce kent merkezini gezin. Merkezdeki tarihi mekanlardan biri Atatürk Evi Müzesi. Mehmet Mataracı Konağı olarak da anılan müzede Atatürk’e ait bazı eşyaların yanı sıra etnografik eserler de sergileniyor. Rize Kalesi ise görülmesi gereken bir diğer tarihi mekan. Altıncı yüzyılda Cenevizliler tarafından inşa edilen kale Osmanlı döneminde onarılarak günümüze kadar ulaşmış.

YAYLADA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Yayla turizminin ülkemizdeki ilk adreslerinden olan Rize’de yeşilin hiç görmediğiniz tonlarını keşfedecek, doğa manzarasını hayranlıkla seyredeceksiniz. Topraklarının büyük bölümü dağlarla kaplı olan şehirde özellikle Kaçkar Dağları’nın önemi büyük. Kaçkar Dağları ile yüksek dağların eteklerinde birbiriyle bağlantılı birçok yayla var. Ayder, Anzer, Çat, Elevit, Handüzü yaylaları bunlardan birkaçı. Bu yaylalar yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri. Olağanüstü güzellikleriyle büyüleyen yaylalarda doğa yürüyüşüne katılabilirsiniz.

Dağcılığa, doğa yürüyüşüne uygun olan şehirde coşkun nehirlerde kano ve rafting yapabilirsiniz. Özellikle Fırtına Deresi kano ve rafting için ideal. Dilerseniz Anzer Yaylası’nda yamaç paraşütü, zirve tırmanışları ve trekking de yapılabilir. Kaçkar Dağları’nın eteklerinden Kavrun Deresi’ne sularını bırakan Gelintülü Şelalesi de adrenalin dolu sporlara uygun. Hazır doğayla başbaşa kalmışken fotoğraf çekmeyi de unutmayın!

ADRENALİNKARADENİZ1HAMSİ LEZZETLERİ KAÇMAZ

Hazır Rize’ye kadar gitmişken kendinize mutlaka hatıralık aksesuarlardan satın alın. El sanatlarıyla meşhur yörede ahşap ve el örgü ürünleri var. Hemşin çorabı, Rize bezi yörenin ünlü dokumaları arasında. Çay, üzüm, piknik sepeti gibi hasır örme eşyalar da Rize’de bulabileceğiniz ürünler arasında. Ünlü anzer Balı’nı da satın almadan dönmeyin! Rize’ye kadar gittiniz ne yiyeceğim diye düşünüyorsanız lahana ve hamsili pek çok leziz yemek sizi bekliyor.

BAL VE CEVİZ ALMADAN DÖNMEYİN

Doğu Karadeniz’deki ikinci durağımız ise Artvin. Şehri ikiye bölen Çoruh nehri, birbiri ardına sıralanmış yüksek dağlarıyla adından söz ettiren Artvin otantik bir turizm bölgesi olarak dikkat çekiyor. Artvin’de özellikle ‘Karagöl’ adıyla anılan küçük göllere hemen her yerde rastlayabilirsiniz. Milli parklarıyla da ünlü olan şehirde Şavşat’taki Karagöl Sahara Milli Parkı görülmeye değer. Kaçkar ve Karçal Dağları’nda yapılan dağ tırmanışları, doğal güzellikler içinde bulunan trekking parkurlarındaki doğa yürüyüşleri, Çoruh Nehri ve Barhal çayındaki rafting, katamaran ve kano gibi akarsu sporları Artvin’in turizm çeşitliliklerinden birkaçı. Bu kente gitmişken laz böreği yemeden, bal ve ceviz almadan dönmeyin.

ŞİFALI SULARDA RAHATLAYIN

Milli parklar açısından da zengin bir şehir olan Rize’de, Ayder Yaylası sınırları içindeki Kaçkar Dağları Milli Parkı görülmesi gereken önemli turizm merkezlerinden. 1994’te milli park olarak ilan edilen bu park, Karadeniz bölgesinin en yüksek bölgesi olarak anılıyor. Flora çeşitlliğiyle dikkat çeken parkta kurt, çakal, ayı, yaban domuzu gibi hayvanlara da rastlamak mümkün.

Rize kaplıcalar açısından da çok zengin. Özellikle Ayder Kaplıcası en çok ilgi gören mekanlardan. Osmanlı döneminden bu yana şifalı sularıyla herkesin ilgi odağı olan Ayder Kaplıcaları’nın romatizmal hastalıklar, iç hastalıkları, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarında etkili olduğu iddia ediliyor.

STAR

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?