• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

AHMET KAÇAR’IN ESERLERİ KİTAP DA BULUŞUYOR

Aslen Giresun Göreleli olan ünlü şair, bestekâr ve güfte yazarı Ahmet Kaçar’ın eserleri bir kitapta toplanıyor.


Ahmet-Kaçar’ın-Eserleri-Kitap-Da-Buluşuyor-2Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necati Demir tarafından 2 yıllık bir çalışma sonucunda Kaçar’ın bütün eserleri geniş hacimli bir kitapta topladı.
Giresun Valisi Hasan Karahan’ı makamında ziyaret eden Demir, yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi sunarak, Kaçar’la ilgili çalışmasını takdim etti.

Daha önce “Giresun İli ve Yöresi Ağızları” kitabını hazırladığını belirten Prof. Dr. Demir, Kaçar’ın bugüne kadar 60’a yakın şiirinin bestelendiğini, 200’e yakın şiirinin de bestelenebilecek nitelikte olduğunu, 20’nin üzerinde parçasının da TRT repertuvarında bulunduğunu kaydetti. Demir, yeni kitabın basımı için Vali Karahan’dan destek istedi.

Ahmet-Kaçar’ın-Eserleri-Kitap-Da-Buluşuyor-1Kitabın hazırlanmasından duyduğu memnuniyeti belirten Vali Karahan, Demir’i kutlayarak Ahmet Kaçar’ın Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük değerlerden biri olduğunu söyledi. Büyük üstadın eserlerinin kuşaktan kuşağa aktarılması için her türlü desteği vereceklerini belirten Vali Karahan, kitabın basımı için ilgililere talimat verdi. Vali Karahan ayrıca piyasada tükenen “Giresun İli ve Yöresi Ağızları” kitabının yeniden basılacağını sözlerine ekledi.

Ziyarette Kaçar’la ilgili dokümanların toparlanmasında büyük katkısı olan Kaçar’ın kadim dostu Yaşar Çakır da hazır bulundu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?