• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ALİAĞA’DA KARADENİZ RÜZGÂRI

İzmir’in Aliağa ilçesinde, Aliağa Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından ilki düzenlenen Hamsi Şöleni, Karadenizlileri Aliağa’da buluşturdu.


AliağaHamsiŞöleni-1Aliağa Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından ilki düzenlenen Hamsi Şöleni, Karadenizlileri Aliağa’da buluşturdu. Geçtiğimiz Pazar günü Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen organizasyonda meydanı dolduran kalabalık, Karadeniz yöresine ait müzik ve oyunlar ile coşarken, sık sık horon halkaları oluşturdu. Etkinlikte bir de Karadeniz kültürüne özgü ürünlerin ve birçok aksesuarın bulunduğu stantlar açılarak vatandaşların beğenisine sunuldu.

2 TON HAMSİ PİŞİRİLDİ

Yaklaşık 2 ton hamsinin pişirilerek vatandaşlara ikram edildiği şölene Aliağa Belediye Başkan Yardımcıları Adem Yılmaz ile Mehmedali Özkurt’un yanı sıra Aliağa Cumhuriyet Başsavcısı Zafer Dur, Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

AliağaHamsiŞöleni-2EKAF BAŞKANI ÖZYAR, “İZMİR’DE EN ÇOK KARADENİZLİNİN YAŞADIĞI İLÇE ALİAĞA”

Şölende katılan Ege Karadeniz Dernekleri Fedarasyonu (EKAF) Başkanı Aydın Özyar yaptığı konuşmada, “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Ege Bölgesi’nde 600 bin’in üzerinde Karadenizli yaşıyor. Bu sayı İzmir’de 258 bin civarında. İzmir’de en çok Karadenizlinin yaşadığı ilçe ise Aliağa. EKAF olarak amacımız, Karadeniz kültürünü Ege’de yaşatmak ve Ege kültürü ile kaynaştırmak. Diğer bir görevimiz ise zeki ama ekonomik yönden yoksul öğrencilere burs konusunda yardımcı olabilmek. Her yıl İzmir İnciraltı Rekreasyon Alanında, derneklerimizin katılımıyla EKAF olarak hamsi şöleni gerçekleştiriyoruz. 1 Şubat’ta yaptığımız 6. Hamsi Şöleni’ne 50 bin civarında insan katıldı, 53 bin ekmek arasında 10 ton hamsi ikram edildi. Bu yıl İzmir genelinde yaptığımız 7. Şöleni Aliağa’da gerçekleştiriyoruz’’ dedi. Özyar, organizasyonda emeği geçen Aliağa Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Eroğlu ve yönetim kurulunu tebrik ederek, bu tür etkinliklerin devam ettirilmesi temennisinde bulundu.

AliağaHamsiŞöleni-3ALİAĞA KARADENİZLİLER DERNEĞİ BAŞKANI EROĞLU, “DAHA KAPSAMLI BİR ORGANİZASYON İÇİN KOLLARI SIVAYACAĞIZ”

Aliağa Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Eroğlu ise, yoğun katılımdan memnun olduğunu, Aliağa’da ilk kez düzenlenmesine rağmen şölene ilginin yoğun olmasından aldıkları cesaretle daha kapsamlı bir organizasyonla 2. Hamsi Şöleni’ni tertip etmek üzere kolları sıvayacaklarını ifade etti. Aliağa’da ilk kez düzenlenen Hamsi Şöleni’ne katılan vatandaşlar da organizasyondan memnun olduklarını ve bu tür etkinliklerin devamının gelmesini dileklerini dile getirdi.

Kaynak: Tarık Demir – Aliağa Ekspres Gazetesi

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?