• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

16 Mart 2015

ALMANYA’DA TRABZON ESİNTİLİ GECE

Karadenizlilerin yoğun yaşadığı ülkelerden Almanya’da Trabzonlular bir araya geldi.


horon1muhabirce.de internet sitesinin haberine göre Avrupa Trabzon Köprübaşılılar Kültür, Sosyal ve Dayanışma Derneği’nin “Birlik, Beraberlik ve Dayanışma” adı altında dördüncüsünü düzenlediği gecede, bin 500′den fazla hemşehri bir araya gelerek hasret giderdi. Schwelm Eventhalle’de gerçekleşen geceye Avrupa’da yaşayan Köprübaşılılar yoğun ilgi gösterdi. Geceye bürokrasiden ve siyaset dünyasından isimlerde katıldı. 

Yılın ailesi’ne plaket 

Ayrıca, yedi çocuğunu üniversite tahsili yaptıran Kadriye ve Mehmet Uzun çiftine  ‘yılın ailesi’ ödülü verildiği gecede, Hülya Demirci tarafından hazırlanan Köprübaşı pastası birlikte kesilerek konuklara ikram edildi.

Karadeniz rüzgarını kemençesiyle estiren genç sanatçı Anıl ve Azam Yılmaz kardeşlerin söyledikleri yöre türküleri hemşehrilerinden büyük alkış alırken Dortmund Trabzonlular Derneği Karadeniz Fırtınası Horon Ekibi salonu coşturdu.

Gecenin ilerleyen saatlerinde Karadenizin yıldız sesleri Nihat Kumaş ve Mikdat Akbulut sahne aldı. Sanatçıların duygusal şarkılarıyla dans eden hemşehriler, hareketli Karadeniz türkülerinde ise adeta coştular.

Final Zeynep Başkan İle zeynep_basgan

Gecenin finalinde müziğin zirvedeki kraliçesi Karadeniz’in güçlü sesi Zeynep Başkan ile gecenin keyfini çıkaran Köprübaşılıların oluşturdukları horon halkası salona sığmadı. Gecenin en akılda kalan bölümü ise Zeynep Başkan’ın seslendirdiği “Türkiyem Canım Benim” türküsü salonda hep birlikte söylendi ve bayrak sallayarak tempo tutuldu.

Etkinlik boyunca yöreye mahsus Karadeniz yemeklerinin bulunduğu standlarda kuyruklar gece ilerleyen saatlere kadar devam etti.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?