• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ALTIN BOĞA DOĞA FİLMLERİ FESTİVALİ SONA ERDİ

Artvin Belediyesi tarafından “Doğa” temasıyla bu yıl ilk kez düzenlenen “Uluslararası Altın Boğa Filmleri Festivali” gala programıyla sona erdi.


ArtvinFilmGala2Artvin Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde düzenlenen ve Yeşilçam’ın duayenlerinden Sinema Sanatçısı Yılmaz Köksal ve Artvinli Yönetmen Mehmet Yılmaz onur konuğu olarak bulunduğu gala programına Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, Ak Parti İl Başkanı Erkan Balta, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Maksut Koçak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın kardeşi Ahmet Topbaş davetliler ve sinemaseverler katıldı.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’de gala törenin de yaptığı konuşmada Artvin’i kültür sanat ve turizm merkezi haline getirmenin kendisinin bir görevi olduğunu ifade etti.

Kocatepe bu tarz etkinliklere Artvin’in yeni yeni alıştığını belirterek; “Arzu ederiz ki bu salonlar yetmesin binlerce insan bu etkinliklere ilgi göstersin. Bundan sonra Artvin sahip çıktıkça bu tür organizasyonların sayısı artarak devam edecek. Artvin’de her şey zirvelerde yaşanır sevgide, acıda, üzüntüde. Yılmaz abiyi bu yüzden seçtik. Artvin adıyla bir film olsun istiyoruz. Bakıyorsunuz Adana, İstanbul bunun gibi birçok şehri anlatan filmler var. Tama onlar büyük şehir ama bizde başpehlivan değil ama küçük ortada baş pehlivan olmak istiyoruz. Mehmet kardeşimiz bu tarz bir film yapıyor elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. Bu 5 gün içerisinde sanatla dolu günler yaşadık. Önümüzdeki yıl bunu biraz daha artıralım. Bir altın portakal seviyesinde olmasa da kortejde 50-50 sanatçının yürüdüğü jön dediğimiz sinema tarihinin yavaş yavaş unutulmaya başlanmış sanatın kendi içindeki bir hastalığı olduğunu düşündüğüm vefasızlığa nazire yaparcasına Yılmaz Köksal gibi ağabeylerimizi ablalarımızı getirip Artvin sokaklarında bir sanatsal şölen olsun istiyoruz. Bu bir başlangıç. Biz kendimiz yetiştirmeye çalışıyoruz. Artvin Kendisini yetiştirmeye çalışıyor” diye konuştu.

ArtvinFilmGala3Artvin Tanıtım belgeseliyle başlayan gala programında Sinema Sanatçısı Yılmaz Köksal ve Artvinli Yönetmen Mehmet Yılmaz sinema hayatlarına dair anılarını paylaştı.

Festivalin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Artvinli yönetmen Mehmet Yılmaz bundan sonra ki festivallere de elinden geldiğince destek vereceğini söyledi. Yılmaz senaryosunu kendisinin yazdığı ‘Artvin Yüreği’ adlı bir film çekeceğini dile getirerek: “İnanarak gönülden yazdığım bu senaryoyu beyaz perdeye taşıyarak filmin çekimlerine önümüzde ki sene Bursa’da başlayıp Artvin’de devam edip tekrar filmi Bursa’da bitirmeyi planlıyorum. Ben bu güzel sinemada bu filmli sizlerin karşısına en güzel şekilde çıkartmaya çalışacağım” dedi. Yılmaz konuşmasını gelecek yılarda daha güzel projelerde çalışmak temennisiyle sonlandırdı.

Sinema hayatında 200’den fazla sinema filminin haricinde ömrünün çoğunu kamera önünde geçiren yaşamının 57 yılı sinemaya adayan sinema sanatçısı Uluslar arası 1. Altın Boğa Doğa Filleri Festivali’nin onur konuğu Yılmaz Köksal ise konuşmasında
“Altın Boğa Film Festivalinin ilkinde bu onuru bana laik gören Artvin halkına ve belediye başkanına teşekkür ederim. Bu bana büyük bir onur verdi. Türk Sinemasının 100. Yılı kutladığımız bir dönemde ben Türk sinemasına 57 yılımı verdim. Bir ömrün yarısını verdim. Ben her şeye rağmen mutluyum” dedi.

ArtvinFilmGala4Artvin’in doğa güzelliği karşısında büyülendiğini ifade eden Yılmaz İsviçre gibi bir çok yere gittiğini oralarda kaldığını dile getirerek Artvin’in dünyada turizm kenti olarak öne çıkan bir çok yerden çok daha güzel olduğunu ifade etti. Sanat hayatına 1956’da Dormen Tiyatrosunda başladığını dile getiren Köksal ilk filmlerini1960 yılında Horasan’dan gelen Bahadır ve Horasan’ın Üç Atlısı isimli filmlerle Cüneyt Arkın’la birlikte çektiğini söyledi.

Köksal konuşmasında “Şöyle bir tarihimize baktığımız zaman Fatih’imiz, Yüce Sultan Süleyman’ımız bir kez gelmişler Anadolu’muzda ki bütün kaleleri fethetmişler. Bizle Cüneyt’le onların bir kere fethettiği kaleyi en az 10 kere fethettik.” 

ArtvinFilmGala5ÇEKO filminin kendisi için bir dönüm noktası olduğunu söyleyen Köksal “ Hiçbir zaman filmlerde başrol oynamak istemedim. Çok güzel bir rolüm vardı sinemada jönün yanında ki arkadaşı, onun hayatını kurtarır kişi oluyordum. Birçok teklif geldi baş rol için ama ben hep reddediyordum. O dönem Türk Sinemasının en büyük firmalarından biri olan Erman Film’den teklif gelince durdum. İlk başta kabul etmedim ama en sonunda kabul ettim ve ÇEKO benim ilk başrol filmim oldu” diye konuştu Köksal sinema severlerin sorularına içtenlikle yanıtlar vererek sinema dünyasında ki anılarını Artvinli Sinemaseverlerle paylaştı.

Konuşmaların ardından Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe günün anısına konuşmacılar Yılmaz Köksal ve Artvinli Mehmet Yılmaz ile festivale katkılarından dolayı İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş adına kardeşi Ahmet Topbaş’a Altın Boğa plaketi takdim etti.

ArtvinFilmGala6Artvin Belediyesince, “Gelecek nesillere kalıcı ve anlamlı birikimler aktarabilmenin en güzel yolunun sanat ile olacağı” düşüncesiyle ilk kez gerçekleştirilen ve 4 gün süren festivalde, çocuk, genç ve yetişkin kategorilerinde 4’ü yerli 12’si yabancı olmak üzere 16 doğa filmi ve belgeseli sinemaseverlerle buluştu.

Uluslararası 1.Altın Boğa Doğa filmleri festivali galası sosyal sorumluluk projesi olarak ortaya çıkan oldukça geniş kitlelere ulaşmayı başaran Doğa İçin Çal grubu mini bir konseriyle son buldu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?