• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ALTIN PORTAKAL RİZELİ ECEM UZUN’A!

53. Uluslararası Antalya Film Festivali, “Altın Portakal” ödül töreniyle sona erdi. Festivalde Rizeli Ecem Uzun, Tereddüt filmindeki performansıyla en iyi kadın oyuncu seçildi.


altin-portakal-rizeli-ecem-uzuna-2


Patikaa.com / Haber Merkezi


53. Uluslararası Antalya Film Festivaline, plaka kodu 53 olan Rize damgasını vurdu. Aslen Rizeli olan Ecem Uzun, Tereddüt filmindeki performansıyla ulusal yarışmada en iyi kadın oyuncu seçildi.

Antalya Film Festivali, bu yıl da 1 haftalık gösterimin ardından ödül töreniyle sona erdi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın da katıldığı ve sunuculuğunu Cem Öğretir ile Nihan Günay’ın yaptığı gecede, Altın Portakaluluslararası ve ulusal yarışma ödülleri sahiplerini buldu.

Gecede Yaşam Boyu Başarı Ödülleri Asghar Farhadi ve Harvey Keitel’e verilirken, Sümer Tilmaç özel ödülü ‘Aydede’ isimli projeyle senarist Abdurrahman Öner’in oldu.

Ulusal Film yarışmasında ‘Babamın Kanatları’ filmiyle en iyi erkek oyuncu ödülünü alan Menderes Samancılar Ödülü’nü Suriyelilere hediye etti. Ecem Uzun, Tereddüt filmindeki performansıyla ulusal yarışmada da en iyi kadın oyuncu seçildi.

Ümit Köreken ise ‘Mavi Bisiklet’ filmiyle ulusal yarışmada hem ‘en iyi senaryo’ hem de ‘en iyi yönetmen’ ödülünü aldı. Köreken ödülünü tüm dünyada bisiklet özlemi çeken çocuklara hediye etti.

Yeşim Ustaoğlu’nun ‘Tereddüt’ filmi uluslararası yarışma bölümünde ‘en iyi film’ seçilirken aynı zamanda Ecem Uzun’a ‘en iyi kadın’ ve Yeşim Ustaoğlu’na da ‘en iyi yönetmen’ ödülünü de getirdi.

altin-portakal-rizeli-ecem-uzuna-3ALTIN PORTAKAL’DA ALINAN ÖDÜLLER
“Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Asghar Farhadi
Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Harvey Keitel
Sümer Tilmaç özel ödülü: ‘Aydede’ isimli projeyle senarist Abdurrahman Öner
İzleyici ödülü: ‘Açık Kapı’

ULUSLARARASI YARIŞMA ÖDÜLÜ
En iyi Müzik: ’48 kavşağı’ filmiyle Tamer Nafaar- Itamaar Ziegler
En iyi Senaryo: ‘Açık kapı’
En iyi Kadın Oyuncu: Ecem Uzun ‘Tereddüt’
En iyi Erkek Oyuncu:Tamer Nafaar ’48 Kavşağı’
Jüri özel ödülü: ‘Diğerlerinin Evi’
En iyi Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu ‘Tereddüt’
En iyi Film: ‘Tereddüt’

ULUSAL YARIŞMA ÖDÜLÜ
İzleyici ödülü: ‘Babamın kanatları’
En iyi Müzik: Burak Korucu “Babamın Kanatları’
En iyi Senaryo: Ümit Köreken ‘Mavi bisiklet’
En iyi Kadın Oyuncu: Ecem Uzun ‘Tereddüt’
En iyi Erkek Oyuncu: Menderes Samancılar ‘Babamın kanatları’
En iyi Yönetmen: Ümit Köreken ‘Mavi Bisiklet’
En iyi Film: ‘Mavi Bisiklet”.

altin-portakal-rizeli-ecem-uzuna-4İşte Ecem Uzun’un Biyografisi

17 Haziran 1992 senesinde İstanbul’un Sarıyer ilçesinde doğan oyuncu aslen Rizelidir. Daha sekiz yaşındayken tiyatro ile mesleki serüvenine atılmış oldu. Sekiz yaşında Sarıyer Belediye Tiyatrosu ile tiyatro eğitimine başlamış bu esnasında aynı kuruluşun tiyatro oyunlarında rol almıştır. İlköğrenimini de yine Sarıyer’de okuyan ünlü oyuncu, buradan mezun olduktan sonra lise öğrenimi için Hüseyin Kalkavan okuluna gitti. Buradan da başarıyla mezun olan genç ve güzel oyuncu lisans eğitimi için tam da istediği ve hayli olan meslek için Kadir Has Üniversitesi’nde Tiyatro Bölümü’ne girdi.

Oyunculuk kariyerinde televizyonlarda ilk olarak film ve dizilerden önce Ülker reklamında oynayarak boy gösterdi. Sonrasında ismini ilk duyurduğu Aliyedizisindeki Gülsüm rolü geldi. Sanem Çelik ve Nejat İşler’in başrolünü üstlendiği Aliye dizisindeki bu rolü ile televizyon izleyicilerinin gönlünü kazanmış oldu. Dram türündeki Aliye dizisinde, iki çocuğu arasında kalmış genç ve güzel bir kadının dramı ve hayatla mücadelesi anlatılmaktaydı.

Kariyerine böylesi bir dram dizisinde başlamış olması önündeki kariyer basamaklarını hızla tırmanabilmesi için olumlu olmuştur. Aliye dizisindeki rolünden sonra Geniş Zamanlar dizisinde Zuhal Olcay ile oynama şansını bulmuş oldu. Geniş Zamanlar’daki Bilge karakterine can veren oyuncunun, bu dizideki rolü ile kendisini ispatladığı kabul edilmektedir. Sonraki macerası 2007-2008 yılları arasında sadece dokuz bölümlük macerası ile kısa ömürlü bir dizi olan Gönül Salıncağı isimli dizide ufak bir rol almış oldu.

Kariyer basamaklarını hızla tırmanmaya devam eden güzel ve sempatik oyuncu, sonrasında ise 2010 senesindeki Küçük Sırlar ’da yer aldı. Sinem Kobal ve Burak Özçivit gibi ünlü isimlerin de yer aldığı 2010 senedinde yayın hayatına başlayan Küçük Sırlar dizisinde Meriç rolü ile göz dolduran oyunculuk performansı gönülleri bir kez daha fethetti.

“Ecem Uzun kimdir?” denildiğinde son zamanlarda; dizi kariyerinden sonra ise sinema dünyasında boy gösteren oyuncu olarak tanınmaya başladığı söylenebilir. 2016 yapımlı usta yönetmen Reha Erdem’in yazıp yönettiği Koca Dünya isimli filmde yer aldı. Koca Dünya isimli filmde Zuhal karakterini canlandıran oyuncu Berke Karaer ile birlikte başrolü paylaşmıştır.

2016 yılındaki bir diğer film projesi ile uluslararası alana da açılmış olan oyuncu Yeşim Ustaoğlu’nun yazıp yönettiği dram türündeki Tereddüt isimli filmde de rol almıştır. Tereddüt uluslararası film festivallerinde de gösterime girmiş böylece ününü Türkiye dışına taşırmayı da başarmıştır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?