• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

13 Aralık 2014

ALTINDERE VADİSİ VE SUMELA MANASTIRI İÇİN FARKLI PROJELER

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, A Haber televizyonun canlı yayınına katılarak Altındere Vadisi ve Sumela Manastırı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.


ValiÖz-AHaber-1Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, A Haber televizyonda Sabah gazetesi ve A Haber Trabzon Bölge temsilcisi Ulaş Özdemir’in Altındere Milli Parkı ve Sumela Manastırı ile ilgili sorularını yanıtladı.

Sumela Manastırı’nın bölge ve ülke turizmi açısından çok önemli olduğunu ifade eden Vali Öz, “Burası inanç, kültür, doğa ve yayla turizminin önemli merkezlerinden birisidir. Türkiye’ye ve dünyaya mal olmuş olan Sumela Manastırı her geçen yıl ziyaretçi sayısını arttırıyor” dedi.

Vali Öz, “Ülkemizde artık deniz, kum turizminden ziyade kültür, inanç ve yayla turizmi alternatif olarak hızla gelişmektedir. Bu süreçte lokomotif illerden birisi de Trabzon’dur ve lokasyon mekanlarından birisi de burasıdır. İlimiz geçtiğimiz yıl 2 milyon 700 bin turiste ev sahipliği yaptı. Bunların 750 bini yabancı turistlerden oluşmaktadır. 2014 yılı rakamları bu artışın devam ettiğini gösteriyor. İlk 10 aylık verilerimiz 2 milyon 800 bin olarak tespit edilmiştir. Bu rakamın 3 milyonu aşacağını düşünüyorum.

sümelaçevreciproje1Buranın ibadete açılmasıyla beraber inanç turizmi anlamında önemli bir potansiyelin oluşmasına vesile oldu. Özellikle Arap dünyasından gelen çok sayıda ziyaretçimiz var. Bunun yanında bölgenin Altındere Vadisi’nin konumu, yeşili ve doğasıyla önemli bir doğa turizmi potansiyeli oluştu. Sadece Sumela Manastırı’nı ziyaret eden turist sayısı bu yıl 600 bini aştı. Verilere baktığımızda her geçen yıl yüzde 20-30 oranında bir artış meydana geldiğini söyleyebiliriz” dedi.
Sumela Manastırı’nın restorasyonu ve diğer çalışmalar konusunda da açıklamalarda bulunan Vali, “Manastırın restorasyonuyla ilgili yeni bir çalışma var. Geçmiş dönemde buraya farklı şekillerde restorasyon anlamında belli müdahaleler oldu. Ve bundan dolayı bu konuyla ilgili bir bilim kurulu oluşturuldu. Koruma kurullarımız ve ilgili bakanlığımız bu konuda daha hassas çalışıyor. Önceki oluşumları da düzeltecek geniş kapsamlı yeni restorasyon projesi hazırlandı. Kurulumuz tarafından onaylandı, önümüzdeki süreçte ihalesini gerçekleştirip restorasyona başlamayı hedefliyoruz.

Zaman zaman iklim değişikliklerinden kaynaklanan üst bölgedeki gevşek zeminde kısmi riskler oluşuyor. Ancak gerekli tedbirleri alıyoruz. Restorasyon projesinden ayrı olarak bölgedeki bu gevşek zeminlerin temizlenmesi, gerekirse çelik hasırlarla örülmesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Şunu da ifade edeyim ki ziyaretçiler açısından şuan bir sıkıntı görünmüyor.

sümelaçevreciproje2Altındere Vadisi ve Sumela bölgesinde farklı projelerimiz de var. Günübirlik tesislerimizle ilgili Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Bakanlığımızla ortak bir çalışmamız var. Bu bölgede daha geniş, sağlıklı ve güzel mekanlar oluşturmaya gayret gösteriyoruz. Bunun yanında trafiği de rahatlatacak bir teleferik projesini hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu proje sayesinde insanlar hem buraya kolayca ulaşabilecek hem de Sumela’yı karşı cepheden çok güzel bir şekilde seyredebilecekler. Seslikaya bölgesine de konaklamaya yönelik bir tesisi de yap-işlet modeliyle projelendiriyoruz ve bunu kurul kararırdan sonra hayata geçirmeyi planlıyoruz.

Dünyaya mal olmuş Altındere Milli Parkı ve Sumela Manastırını yapacağımız çalışmalarla bu vadinin tamamını önemli bir turizm merkezi haline getirmek için gayret gösteriyoruz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?