• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
 • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
 • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
 • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ANADOLU VE KAFKAS COĞRAFYASINDA BULUNAN EN ESKİ PETROGLİF


Oktay Hacıoğlu
oktayhacioglu@patikaa.com

Arkeolog Oktay Hacıoğlu, Artvin’in Arhavi ilçesine bağlı Demirkapı Yaylasında  paleolitik çağa ait petroglif (kaya resmi) ile ilgi çok özel araştırma yaptı.


Oktay-Hacıoğlu-köşe-yazısı-profiliArtvin’in Arhavi ilçesine bağlı Demirkapı Yaylasının güney mevkiinde 2600 rakımda paleolitik çağa ait petroglif (kaya resmi) bulundu.

Aynı bölgede Arkeolog Oktay Hacıoğlu tarafından yapılan saha araştırmalarında değişik dönemlere ait yaklaşık yüz civarında petroglif keşfedildi.

Hacıoğlu, bu petrogliflerin bir kısmının mezeolitik bir kısmının neolitik ve bir panonun paleolitik çağın son dönemlerine ait olduğunu söyledi.

ArhaviTarihiKeşif2Arkeolog Hacıoğlu ayrıca paleolitik çağa ait olan petroglifin bulunduğu pano üzerindeki yontma çizim ve yapım tekniğinin dövme denilen bir teknik ile yapıldığını ve bunun en erken 5 bin en geç 15 bin yıllık olduğunu ve bu kaya resimlerinin o dönem yaşayan avcı ve toplayıcı toplumlar tarafından alfabe olarak kullanıldığını ifade etti.

Oktay Hacıoğlu, bu petrogliflerin Orta Asya’daki Pro Türklere ait petrogliflerlen çok büyük bir benzerlik taşıdığını belirterek kesin sonucun çok yakında yapacağımız çalışmalarla ortaya çıkacağını söyledi ve bu petrogliflerin bu güne kadar Anadolu ve Kafkas Coğrafyasında bulunan en eski petroglifler olduğunu hatırlattı.

İşte Arkeolog Oktay Hacıoğlu’nun Açıklamaları

Not: Patikaa.com olarak aynı zamanda yazarımız olan Arkeolog Oktay Hacıoğlu’nu bu başarılı çalışmasından dolayı tebrik ediyoruz.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

#

ANADOLU VE KAFKAS COĞRAFYASINDA BULUNAN EN ESKİ PETROGLİF” için 3 Yorum

 1. ali önder : diyor ki:

  burada gördüğümüz petroglif örneklerinden biri sanki araba tekerleğine benziyor.hatta üzerinde 9 adette ispiti var gibi.buna bakarak daha geç dönemlere yani tunç çağlarına ait olmasın.

 2. […] İŞTE OKTAY HACIOĞLU’NUN DAHA ÖNCE PATİKAA.COM’DA YAYINLANMIŞ KONUYLA İLGİLİ ARA… […]

 3. Dilek : diyor ki:

  Alı bey, Araba olamaz bu betım, zaten tunc cagında bu bolgede araba tekerlek kesfedılmemıstı, sumerler bılıyodu ama onlar da mezopotamya

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • FIRTINA VADİSİ ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

  04 Ağustos 2016 Çevre-Doğa, Köşe Yazarları, Tüm Manşetler

  Dünyada koruma öncelikli 200 ekolojik bölge arasında yer alan Rize'deki Fırtına Vadisi, barındırdığı yeşilin bin bir tonu ve doğa sporlarına uygun yapısıyla, turistlerin gözde mekanı olmayı sürdürüyor. Kaçkar Dağları'nın zirvelerinden doğan, buzul (sirk) göllerinin serin sularıyla beslenen, Rize'nin Ardeşen ilçesinden denize dökülen Fırtına Deresi'nin oluşturduğu Fırtına Vadisi, barındırdığı yeşilin bin bir tonuyla Doğu Karadeniz'in gözde mekanları arasında yer alıyor. Bakir doğası, zengin flora ve faunasıyla Kaçkar Dağı eteklerindeki vadi, ...
 • PATİKAA.COM 2 YAŞINDA

  01 Ağustos 2016 Köşe Yazarları, Medya, Tüm Manşetler

  Bu toprağın internet sitesi sloganıyla 1 Ağustos 2014 tarihinde yayın hayatına merhaba diyen patikaa.com tam 2 yaşında. %100 Karadeniz sitesi olan patikaa.com’un yayın içeriği de hepinizin malumu üzerine siyaset ve 3.sayfa haberlerinin yer almadığı tamamen kültür-sanat, çevre-doğa, turizm ve tarih ağırlıklı bir internet sitesi. İlk kez bu tarzda Karadeniz bölgesinde bir internet sitesini zorluklarını zaman zaman yaşasakta okuyucularımızın bize verdiği destekle iki yıl gibi kısa sürede çok büyük kademeler kat ettik. Karadeniz’de yapılma...
 • İŞTE DEMİRKAPI’NIN ŞİFRESİ

  27 Ağustos 2015 Çevre-Doğa, Köşe Yazarları, Kültür Sanat, Tarih, Tüm Manşetler

  Oktay Hacıoğlu (Arkeolog) Petroglif (kaya resmi) yaklaşık 15 bin yıllık insanlık tarihini aydınlatan ve anlamlandıran en önemli arkeolojik verilerdir. Bununla birlikte o dönem yaşayan toplumların yaşam ve inanç kültürlerini günümüze denk ulaştıran en önemli bulgulardır. Bu sahada bulunan yaklaşık 100 civarı petroglifin yapım ve çizim teknikleri incelendiğinde her birinin farklı olduğunu stilize, vurma ve dövme tekniklerinin kullanıldığını görebilmekteyiz. Bu farklılık bize bu bölgenin günümüzden 2 bin yıl öncesinde itibaren 15 bin yıl öncesine...
 • KAÇKAR’IN AĞLAYAN GELİNİ; TERS LALELER

  14 Ağustos 2015 Çevre-Doğa, Köşe Yazarları, Tüm Manşetler

  Rize- Kaçkar Dağları Doğu Karadeniz’in ve Türkiye’nin en yüksek rakımlı dördüncü dağı olan Kaçkar Dağı, görkemli görünümünün yanı sıra birden çok doğal güzellikleri de beraberinde barındırıyor. Bu güzellikler arasında yöre halkı arasında “ ağlayan gelin” olarak adlandırılan “Ters Lale”leri Kaçkarların eteğinde bulunan yaylalarda Haziran ayı içerisinde görmek mümkün. Kaçkar Dağları; coğrafi özelliği olarak Doğu Karadeniz bölgesinin kuzeyinde bulunan ve çeşitli kültürleri bir arada barındıran, dantel gibi işlenmişçesine büyüleyici mis kokan...