• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ANADOLU’NUN TARİHİNİ DEĞİŞTİRECEK KEŞİF

Arkeolog Oktay Hacıoğlu Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Alanbaşı köyü Savangin mezrasında bulunan Prehistorik (tarih öncesi) döneme ait olan tabii mağarada Piktogram (resim yazı) keşfetti.


ANADOLU’NUN TARİHİNİ DEĞİŞTİRECEK KEŞİF-5


Patikaa.com / Özel Haber


Anadolu’nun tarihinin yeniden yazılacağı çok ilginç bir keşif ortaya çıktı. Aynı zamanda patikaa.com yazarı olan Arkeolog Oktay Hacıoğlu Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Alanbaşı köyü Savangin mezrasında bulunan prehistorik (tarih öncesi) döneme ait olan tabii mağarada Piktogram (resim yazı) keşfetti.

Arkeolog Hacıoğlu, piktogramın değişik hayvan ve insan figürleri kullanılarak bir yazıt halinde kazındığını, çizim ve yapım tekniğinin stilize yontma olduğunu ve bu piktogramın en erken 2 bin en geç 4 bin yıllık olduğunu söyledi ve bu piktogram yazıtın Ön Türkler tarafından runik alfabeye geçiş öncesinde kullanılan tamga yazısı olma ihtimalinin hayli yüksek olduğunu belirtti.

ANADOLU’NUN TARİHİNİ DEĞİŞTİRECEK KEŞİF-2Hacıoğlu, adı Savangin olarak bilinen bu mağara ve vadi üzerinde bulunan diğer mağaraların tarih öncesi ve sonrası dönemlerde yaşayan toplumlar tarafından yaşam alanı olarak kullanıldığını ve Arhavi Demirkapı Yaylasında daha önceden keşfettiği petrogliflerle doğrudan bağlantılı olduğunu söyledi.
Arkeolog Oktay Hacıoğlu o dönemlerde Savangin vadisinde yaşayan toplumların yılda bir veya iki kez toplu bir şekilde dinsel inanç ritüellerini yerine getirmek için dinsel tapınak alanı olarak benimsedikleri Demirkapı yaylasına gidip dini ritüellerini yerine getirdiklerini de ifade etti.

ANADOLU’NUN TARİHİNİ DEĞİŞTİRECEK KEŞİF-3Savangin mağarasında bulunan piktogram yazıtın, Azeri ve bazı Türk tarihçilerin dile getirmiş olduğu üzere milattan önceki dönemlerde Ön Türklerin, Orta Avrupa’ya göç güzergâhlarında bırakmış oldukları izlerin en önemlisi olan Tamga Yazıtları tezini doğrular nitelikte olması ve Demirkapı yaylasındaki petrogliflerlen doğrudan bağlantılı olması bölgeyi ayrıca özel kıldığını belirten Hacıoğlu, etnik köken olarak Ermeni olarak iddia edilen Hemşinli ve diğer etnik kimliklerin gerçek kimliğini açığa çıkarmak için de çok önemli bir kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır dedi.

ANADOLU’NUN TARİHİNİ DEĞİŞTİRECEK KEŞİF-4Arkeolog Hacıoğlu, bu bölgede Arkeolog, Türkolog, dil bilimci ve tarihçilerden oluşan uzman bir ekip tarafından bilimsel çalışmaların en kısa zamanda başlatılmasının artik zaruri hale geldiğini belirterek devlet büyüklerinin ve yetkili mercilerin mutlaka bu konuya yakin ilgi göstermelerini ve gerekli çalışmaları başlatmalarının gerekliliğini vurguladı.

Hacıoglu, son olarak da kendisi ve ekip arkadaşlarının tüm bu öz verili çalışmalarını büyük usta merhum Servet Somuncuoğlu hocalarının anısına tüm Türk milletine armağan ettiklerini de ifade etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?