• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

APOLAS LERMİ’DEN 4.ALBÜM: MOMOYER

Karadenizli sanatçı Apolas Lermi iki yıl aradan sonra yepyeni albümü ‘Momoyer’ ile müzikseverlerle buluştu. Albümün ilk kilibi ise ‘Bir Baktım’ adlı türküye çekildi.Patikaa.com / Haber Merkezi


Karadeniz müziğinin son yıllarda adından en çok söz ettiren isimlerinden olan Trabzonlu sanatçı Apolas Lermi; Santa, Kalandar ve Romeika albümlerinden sonra 4.albümü Momoyer ile yeniden müzikseverlerle buluştu.

Momoyer, dünyanın birçok yerinde benzer şekillerde gerçekleşen geleneksel kış eğlencelerinin Trabzon’daki adıdır. Kılık değiştiren bir grup insanın müzik eşliğinde dans ederek icra ettiği bir halk tiyatrosudur.

2016’dan beri bu oyunlar, UNESCO’nun manevi kültürel miraslar listesinde yer almaktadır.

Momoyer, yani orjinal adıyla Momoeria, Yunanca Momos ve Geros kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Momos, Yunan mitolojisinde Alay ve Hiciv Tanrısının adıdır. Geros ise ‘Yaşlı Adam’ anlamına gelmektedir.

Momoeria’nın diğer adı Kochamania’dır. Her yıl Kalantofota (Noel ve Epifaneia arasındaki on iki gün) boyunca kutlanır. Ancak bu geleneğin geçmişi Hristiyanlık öncesine dayanmaktadır.

Bir Momoeria gösteri topluluğu, müzisyenler, dansçılar ve aktörlerden oluşur. Bu gruptakiler, Momos’un rahiplerini ya da miğferler, pileli etekler ve geleneksel ayakkabılar giyerek, köydeki yaşamı tehdit etmemesi için liderlerinin komutasında, doğayı ikna etmeye çalışan ve sopalarla dans eden Büyük İskender’in askerlerini temsil eder. İzleyiciler de bu karakterlere sataşarak eğlenirler.

Gruba eşlik eden müzisyenler kemençe, kaval, tulum ve davul çalarlar. Dansçılar sabit bir ifade ve stil ile şarkı söyleyip dans ederken, doğanın ve sosyal yaşamın katı kurallarını hicvederler.

Amaç genellikle, halkın yeni yıldaki refahı için, sağlıklı nesiller ve iyi bir hasat dilemektir. Şenlikler, herkesin bir araya gelip, bir ateşin başında sabaha kadar şarkı söylediği köy meydanında sona erer.

Bu kültür Bulgaristan’da Kukeri, Rusya ve Ukrayna’da Koliada, Britanya’da Mummers, İrlanda’da Wrenboys, Roma İmparatorluğu’nda Saturnalia, Almanya ve Avusturya’da Yule ismiyle anılmakta ve günümüzde Dünya’nın farklı ülkelerinde değişik adlarla yaşatılmaktadır.

Cinan Müzik etiketiyle yayınlanan ‘Momoyer’ adlı albümün ilk klibi ise ‘Bir Baktım’ adlı hareketli türkü oldu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?