• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

APOLAS LERMİ’DEN ÜÇÜNCÜ ALBÜM: ROMEİKA

Karadenizli sanatçı Apolas Lermi’nin üçüncü albümü Romeika, Anadolu Müzik etiketiyle Türkiye ve Yunanistan’da eşzamanlı olarak yayınlandı.


ApolasLermi-Romeika-1


Patikaa.com / Haber Merkezi


Karadenizli başarılı sanatçı Apolas Lermi’nin üçüncü albümü Romeika ile yeniden müzikseverlerle buluştu. Albüme ilişkin yapılan basın açıklamasında şu bilgilere yer verildi;

Romeika; Karadeniz Rumcası’nın yöredeki adıdır ve ‘’Roma Dili’’ anlamına gelmektedir. Antik Yunanca’nın en eski lehçesidir ve dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan Karadenizliler tarafından konuşulmaktadır. İngilizce ‘’Pontic Greek’’ olarak da bilinir. Ülkemizin kültürel bir zenginliği olan Romeika; Türkiye’de yok olmakta olan bir dildir.

Apolas Lermi’nin yeni albüm çalışması Romeika’nın tamamı geleneksel Rumca ve Yunanca şarkılardan oluşmaktadır ve bu dili şarkılarla arşivlere kazandırmayı amaçlamaktadır.

Albümün kayıtları Türkiye’de ve Yunanistan’da gerçekleşmiştir. Çok değerli müzisyenlerin emek verdiği bu albümde; Yunanistan’da yaşayan Karadeniz kökenli sanatçı Pela Nikolaidou ile bir düet bulunmaktadır. Ayrıca albümde Vahit Tursun’un seslendirdiği bir şiir vardır. Karadeniz müziğinin dışında eski bir İzmir türküsü olan ‘’Tzivaeri’’ de bu albümde yer almaktadır.

Apolas Lermi’nin önceki albümlerine kıyasla, Romeika daha sade bir düzenleme anlayışıyla kaydedilmiştir. Şarkılar Romeika’nın şivesel farklılıkları dikkate alınarak seslendirilmiştir. Bu albümün, bu açılardan Türkiye’de pek fazla örneği yoktur.

Bu albümü ülkemizin zengin tarihine ve kültürlerin kardeşliğine armağan ediyoruz.

İşte ‘Romeika’ albümünde yer alan türküler

1. Laison
2. Mana
3. Esira To Tifeki M’
4. Parthen I Romania
5. Sorepsa Gia T’esena
6. To Xorio M’ Nonizo
7. Kastana
8. Oneiro
9. As Filo Ta Tsitsia S’
10. Tzivaeri
11. As Pame Sin Kiorele
12. Anemos
13. Horon (Tsangaloglou)

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?