• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ARAP TURİSTİN GÖZDESİ KARADENİZ

Türkiye’ye gelen Arap turist sayısı son 11 yılda 200 binden 2 milyon 800 bine yükseldi. Öncelikle İstanbul’u ziyaret eden, sonraki durakları Trabzon, Rize, Bursa ve Yalova olarak sıralanan Arap turistler arasında ilk sırayı Iraklılar alıyor.


Arap-Turistin-Gözdesi-Karadeniz-2Arapların son yıllarda tatil amaçlı gittikleri yerlerin başında Türkiye, Malezya ve Endonezya geliyor. Amerika’da meydana gelen 11 Eylül terörist saldırıları sonrası, ABD ve Batı’da Müslüman dünyasına karşı bir önyargının oluşması ve Amerika’nın Irak’ı işgali sonrası, Müslüman Arapların bu ülkelere yaptıklarıturizm amaçlı ziyaretler azaldı. 90’lı yıllarda Amerika ve Avrupa’ya turizm amaçlı giden Araplar, yaşanan bu olaylar sonrasında rotalarını etraflarında bulunan Müslüman ülkelere çevirdi.

2003 yılına kadar Türkiye’ye gelen Arap turist sayısı her yıl 200 bin civarında olmasına karşılık rakamlar son yıllarda katlanarak büyüdü. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre Arap turist sayısı 2013 yılında 2 milyona, 2014 yılında ise 2.8 milyona ulaştı.

Arap dünyasından Türkiye’yi turizm amaçlı ziyaret edenlerin başında Iraklı turistler geliyor. TUİK verilerine göre 2014 yılının eylül ayı sonu itibarıyla Türkiye’yi 670 bin 281 Iraklı turist ziyaret etti. Bunu 290 bin 356 kişi ile Suudi Arabistan, 195 bin 468 kişi ile Libya izledi.

Arap-Turistin-Gözdesi-Karadeniz-1İLK TERCİH İSTANBUL

Arap ülkelerinden gelen turistlerin Türkiye’ye ilk gelişlerinde tercih ettikleri yer ise İstanbul. Arap turistler daha sonraki gelişlerinde ise yeşili, suyu ve doğal güzellikleriyle ünlü Trabzon, Rize, Bursa ve Yalova’yı seçiyor.

AYDER HAYRANLIĞI

Arap turistlerin son yıllarda akın ettikleri yerlerin başında Karadeniz Bölgesi geliyor. Trabzon’daki Uzungöl ve Sümela Manastırı’nı ziyaret eden Arap turistler, Rize’nin Ayder Yaylası’na da hayran. Bölgeyi özellikle Suudi Arabistanlılar tercih ediyor. Bölge, Birleşik Arap Emirlikleri ile Kuveyt’ten gelen turistleri de sıkça konuk ediyor. Karadeniz’i ziyaret eden Arap turist sayısı 2013’te 190 bin iken, 2014’te rakam yüzde 75 artarak 260 bine çıktı.

Kaynak: Kenan Taşkın – Habertürk Gazetesi

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?