• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ARHAVİ VE HOPA’DA ŞİDDETLİ YAĞIŞ KORKUTTU

Karadeniz’deki şiddetli yağıştan Artvin’in Arhavi ve Hopa ilçeleri de nasibini aldı. Dereler taşarken birçok köy yolu da ulaşıma kapandı.


arhavi-sel2Karadeniz yine şiddetli yağış tehlikesi yaşadı. Artvin’in Arhavi ilçesinde de şiddetli yağış korkuttu. Gece yarısı başlayan sağanak yağış etkisini sabah saatlerinde arttırdı. Yoğun yağış nedeniyle Kapisre Deresi taşarken, Ortacalar Köyü yolu ulaşıma kapandı. Bazı binaların giriş katına ve bazı iş yerlerine su basması sonucunda maddi hasarlar meydana geldi.

Taşkınların oluştuğu yerlerde incelemelerde bulunan Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, ilçemizde etkili olan sağanak yağış nedeniyle bazı hasarlar meydana geldiğini belirtti. Tekrar böyle bir taşkının yaşanmaması için gerekli önlemleri aldıklarını belirten Başkan Hekimoğlu, belediyenin iş makinelerinin sıkıntı yaşanan yerlerde çalışmalara devam ettiğini belirtti.

Öte yandan günlük ortalama yağış miktarının Arhavi’de 127, 3 mm/m2 olduğu bildirildi.

Hopa’daki Son Durum 

Yağışlar Hopa’da da etkili oldu. Gece saatlerinde başlayıp sabah saatlerinde etkisini artıran ve halen aralıklarla devam eden yağış nedeniyle kentin sahil kesimindeki Hopa ilçesi ve bağlı köylerdeki bazı dereler taştı.

Küçük çaplı heyelanların da yaşandığı ilçenin Sugören, Başoba, Başköy ile Eşmekaya köylerinde heyelan ve sel tehdidine karşı 5 ev tedbir amacıyla tahliye edildi.

HopaŞiddetliYagis1Artvin Valisi Kemal Cirit, meteorolojiden gelen sağanak yağış uyarısı üzerine bölgede olası bir afete karşı Artvin Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne bağlı arma kurtarma ve hasar tespit ekipleri ile Artvin İl Özel İdaresi, DSİ 26. Bölge Müdürlüğü ve Karayolları 102. Şube Şefliğine ait iş makineleri ile personeli bölgeye yönlendirdi.

Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Salih Avcı başkanlığındaki ekipler hasar tespiti yaparak, söz konusu köylerde evleri boşaltılan vatandaşlara tahliye işlemi sırasında yardımcı oldu.

Yağış nedeniyle Hopa-Borçka karayolunun Organize Sanayi mevkisindeki derenin taşması nedeniyle yolda su birikintileri oluştu. Bölgede biriken su ve devam eden yağış sebebiyle yola düşen toprak ve hafriyat bölgeye sevk edilen İl Özel İdaresi, DSİ 26. Bölge Müdürlüğü ve Karayolları 102. Şube Şefliğine ait iş makineleri ile temizlendi.

Hopa ilçesinin Kemalpaşa beldesinde de bazı iş yerleri su basması nedeniyle zarar gördü.

Öte yandan günlük ortalama yağış miktarının Hopa’da 118, 4, mm/m2 olduğu bildirildi.

HopaŞiddetliYagis2

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?