• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

24 Ağustos 2014

ARHAVİ’YE KIRGIZ GELİN

Arhavi’li Şahin Zoraloğlu, iş dolayısıyla gittiği Antalya’da tanıştığı Kırgızistan’lı Govher Orazova ile dünya evine girdi. Nikâhı Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu kıydı.


arhaviye-kirgiz-gelin1Arhavi çok mutlu ve bir o kadar da güzel bir olaya şahit oldu. Ulukent Köyü (Pilarget)’nden Şahin Zoraloğlu iş dolayısı ile gittiği Antalya-Alanya ilçesinde Kırgız bir bayanla tanıştı. Bu süre içerisinde güzel bir dostluk kurmayı başaran Şahin Zoraloğlu Kırgız Govher Orazova ile tanıştı. İkili 3 yılık bir beraberlikten sonra mutluluk yolunda ilk adımlarını atarak evlenme kararı aldılar. Ve böylece Kırgızistanlı Govher Orazova Govher Zoraloğlu olarak Ulukent (Pilarget) Köyüne gelin geldi.

4 dil bilen ve Rusya’nın Korolev şehrinde üniversite eğitimini alan Govher Finans teknolojileri akademisi 4.sınıf öğrencisi. İngilizce, Türkçe, Türkmence ve Rusça dillerini rahatlıkla konuşabilmektedir. Özellikle bir dönem Türkiye’ye ziyaretindeAlanya da İngilizce Rehberlik de yapan Orazova “Burada şahinle tanışmamızın ardından 3 yıl sonra evlenme kararı aldık. Mutlu bir evliliğimizin olacağını şimdiden görüyorum” dedi.

arhaviye-kirgiz-gelin2Şahin Zoraloğlu – Govher Orazova çiftinin evlilik törenleri Kavak Köyü’nde Arhavi Belediye başkanı Coşkun Hekimoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti. Hekimoğlu “Mutluluk yolunda önemli karar alan Şahin ve Govher çiftinin evlilik törenleri ilçemiz için ve her iki aile için mutlu olmasını dilerim. Günümüzde artık evliliklerin ülkeler hatta kıtalar arası olmaya başladığını görmekteyiz. Teknoloji ve imkan bunları bizlere sunuyor. Geçmişte sadece ilçe içerisinde veyahut köyler arasında evlenmeler gerçekleşirken, artık gönül ferman dinlemiyor ve uluslar arası evliliklere şahit oluyoruz. Kırgızistan dan Arhavi’ye bir gelin getirdik. Üstelik Pilarget köyüne. Bu mutluluğun oluşmasında emeği geçen her iki aileye ve özellikle genç çiftlere mutluluklar diliyorum.” Dedi. Nikah sırasında çiftin mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Rahatlıkla Türkçe konuşan Govher “Evet “ kelimesini çok sevdiğini özellikle belirtti. Arhavi ve özellikle Ulukent Köyü (Pilarget)’nün ilk Kırgız gelini olmanın mutluluğunu ve şansını yakaladığını belirten Govher Zoraloğlu, hayatının bundan sonraki kısmı ile ilgili almış olduğu kararın ne kadar isabetli olduğunu , aileyi ve çevreyi tanıdığında bir kez daha haklı olduğu sözlerine ekledi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

#

ARHAVİ’YE KIRGIZ GELİN” için 1 yorum

  1. Lachin : diyor ki:

    Bir kere kırıgızıstanlı değil, Türkmenistan’lı adam gibi yazacaksınız lütfen doğruları yazın. Rezalet…