• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ARTVİN KARAGÖL’DE KAZANAN KÖYLÜLER OLDU

Rize İdare Mahkemesi Artvin Karagöl Milli Parkı’nda yapılmak istenen HES’i iptal etti.


hes56Rize İdare Mahkemesi, Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı Veliköy’de yapılması planlanan Armutlu 1-2 Regülatörü ve HES Projesinin ‘ÇED Olumlu Raporu’nu, hukuka aykırı bularak iptal etti. HES projesinin uygulanacağı alanın bir kısmı Karagöl-Sahara Milli Parkı sınırlarında yer alıyordu. Yöre köylüleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın projeye verdiği ÇED Olumlu Raporunun iptali istemiyle Eylül 2013’te dava açmıştı.

Ülke genelindeki neredeyse bütün akarsu ve vadiler üzerinde kurulması planlanan, yapım çalışmaları devem eden hidroelektrik santral (HES) projelerine karşı yurttaşlar ve yaşam savunucularının sürdürdüğü demokratik ve hukuksal mücadelede yeni kazanımlar elde ediliyor.

Köylüler Dava Açmıştı

Yargının hukuksuz bularak iptal ettiği HES projeleriyle ilgili son karar ise Rize’den geldi. Rize İdare Mahkemesi, Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı Veliköy’de yapılması planlanan Armutlu 1-2 Regülatörü ve HES Projesinin ‘ÇED Olumlu Raporu’nu, hukuka aykırı bularak iptal etti. Veliköy ve Nanep dereleri üzerinde Arten Elektrik Üretim şirketi tarafından kurulması planlanan 12,61 megavat kurulu gücündeki Armutlu I-II Regülatörleri ve Hidroelektrik Santrali ile Mobil Beton Santrali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın vermiş olduğu ÇED Olumlu Raporuna karşı, köylüler tarafından 13 Eylül 2013’te Rize İdare Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

Karar Emsal Niteliğinde

Mahkemenin gerekçeli kararının bu nedenlerle benzer davalarda emsal oluşturabilecek önemli bir karar olduğunu ifade eden dava avukatları Rize İdare Mahkemesi’nin bu kararıyla ayrıca aynı havza içerisinde bulunan projelerin birlikte kümülatif etkilerinin değerlendirmesinin zorunluluğunu ortaya koyulmuş olduğuna dikkat çekerken “Rize İdare Mahkemesi kararının bir başka önemi ise ÇED Raporu hazırlanmış olmasına rağmen balık geçitlerinin projelendirilmemiş olmasının mahkemece hukuka aykırı olarak değerlendirilmiş olmasını bu konulardaki eleştirilerinde haklı olduklarını düşünüyor.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?