• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

13 Ocak 2015

ARTVİN TURİZMİ, TURİZMCİLERLE MASAYA YATIRILDI

Artvin Valisi Kemal Cirit, 2015 yılında düzenlenecek olan turizm etkinlikleri öncesi kentteki turizm işletmeleri ve acente sahipleriyle bir araya geldi.


Artvin-Turizmi-Turizmcilerle-Masaya-Yatırıldı-2Artvin Valisi Kemal Cirit Başkanlığında Artvin Valiliği Çoruh Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Vali Yardımcıları Hasan Ongu, Önder Coşğun ve Recep Höl, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Orhan Yazıcı, Artvin ve ilçelerinde turizm sektöründe faaliyet gösteren işletme ve acente sahipleri katıldı.

Yaklaşık 3 saat süren toplantıda yıl içerisinde düzenlenecek Fuar ve Artvin Tanıtım Günlerinde kentin daha iyi şekilde tanıtılması ve Artvin’in turizmden arzuladığı payı alabilmesi amacıyla yapılması gereken hususlar görüşülerek fikir ve öneriler alındı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, 2015 yılında düzenlenecek fuar ve Artvin tanıtım günleriyle ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Ardından bir konuşma yapan Vali Cirit, Artvin turizminin gelişimi için arayış toplantılarına devam ettiklerini, bu yüzdende turizm sektöründe faaliyet gösteren işletme sahipleriyle bir araya gelerek öngörülerini dinlememek ve işi en iyi yapmak için bu toplantıları gerçekleştirdiklerini söyledi.

Artvin-Turizmi-Turizmcilerle-Masaya-Yatırıldı-4Eksikliğimiz Nitelikli Turist

Vali Cirit, yaptığı konuşmada; “Önümüzdeki ilk etkinlik EMİTT Fuarı. Biz burada herhangi bir organizasyonun reklamını yapmak için toplanmış değiliz. Biz turizm sektöründe faaliyet gösteren arkadaşlarımızın bu tarz etkinliklerden yararlanması için bu toplantıları yapıyoruz. Çeşitli kurumlarımız değişik uygulamalarda bulunuyor. Yerel yöneticilerimiz kendi konseptleri çerçevesinde turizme yönelik faaliyetler yapıyor. Biz artık konuşulanları hayata geçirmek istiyoruz. Bunu da sizlerle birlikte yapmak arzumuz. Artvin’de bir milyonluk turisti yakaladığımızı düşünmekteyim. Bu ciddi bir artıştır. Eksiğimiz ise bu bir milyon turistin nitelikli hale dönüşerek para bırakması. Burada biraz eksiklerimiz var. Dünya nüfusunun yüzde 5’i turizm organizasyonu içinde yer değiştirmekte. Buda ciddi bir gelir demek. Ülkemiz açısından olaylara baktığımızda Türkiye dünyada en popüler turizm destinasyonundan birisi. 2012 yılında 29 milyon, 2013 yılında 32 milyon turist ağırlayıp turizmden kazandığımız para bakımından 12’nci sıradayız. Dünya turizm gelirinden yüzde 8’lik bir pay alıyoruz. 2023 vizyon hedefi doğrultusunda hedefimiz ilk beşe girmek.” diye konuştu.

2012 verilerine göre Artvin’e yıllık gelen bir milyon turistin ilimizde kalma süresinin bir buçuk gün olduğunu belirten Vali Cirit, doluluk oranlarının mevsimsel olarak bazen yüzde yüz seviyelerine çıktığını, fakat genel doluluk oranın ise yüzde 22’ler civarında olduğunu söyledi.

Bu veriler doğrultusunda Artvin’de turizmin geleceğini görmeye çalıştıkları belirten Vali Cirit, “İlimizde iki üç ay içinde Turizm Çalıştayı yapmak istiyoruz. Bu turizm Çalıştayında sizlerde aktif olarak görev alacaksınız. EMİTT fuarında Artvin’de ki otellerimizi, tur operatörlerimizi görmek istiyoruz” diye konuştu.

Artvin-Turizmi-Turizmcilerle-Masaya-Yatırıldı-3Artvin Belediye Başkanı Kocatepe ise Artvin’in gelişim noktasında turizmin mecburi istikamet olduğunu ancak şu ana kadar turizm noktasında ciddi bir plan yapılmadığını dile getirerek, şimdiden sonra önceden hazırlanılan, ayakları yere basın bir turizm evresine girildiğini söyledi.

Artvin’in turizm yatırımları için cazip bir il haline getirilmesi gerektiğini dile getiren Kocatepe, Artvin’i turizm yatırımcıları için cazip hale getirirseniz yatırımcı gelir. Bundan dolayı da gücümüzün yettiği kurumlar üzerinde baskı kurduk. Bunlar başta spor organizasyonlarıydı. Biz görevde olduğumuz her aya bir spor organizasyonu sığdırdık. Buraya organizasyon veren federasyonlarımızın bir çoğu maddi olarak güçlü olmayan federasyonlardı. Dolayısı ile biz onlara burada katkı verdik. Ama artık bizde tecrübelendik. Artık daha seçici olmaya çalışıyoruz. Bir yıl zarar etme pahasına kaliteli otellerle bu işi yaparsak Artvin turizmi patlama yapacak diye düşünüyorum. Artvin’de turizmi düşünürken tüm ili bir paket program halinde düşünmeliyiz. Aksi takdirde adam gelir Karagöl’ü Kafkasör’ü görür gezer geri döner. Artvin Turizm Birliği adı altında toplanırsak nitelikli, para bırakan turisti Artvin’e getirebiliriz. Artvin olarak en büyük avantajımız, otantik bir şehre sahip olmamız. Doğasının bakir ve doğa turistlerini cezbedecek vahşilikte olması. Türkiye’de nereyi gezerseniz gezin bir Hatila Vadisini, Kafkasör’ü, Cehennem Kanyonunu bulamazsınız. Tarihi yapılarımızda restore ediliyor. Tüm bunlar bizi gelecekle ilgili heyecanlandırıyor. Artvin’den daha kolay iç turizmin canlandırılabileceği bir il daha yoktur. Buradan giden çocuklarımızın yüzde 10’u gelse Artvin’e sığamazlar.” diye konuştu.

Vali Cirit, konuşmaların ardından toplantıya katılan işletme ve acente sahiplerinin sorunlarını ve taleplerini dinleyerek Artvin’de turizmin daha ileriye taşınması noktasında karşılıklı fikir alış verişinde bulunuldu.

Vali Cirit ayrıca, 22-25 Ocak tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan EMİİTT Fuarına ilde faaliyet gösteren turizm işletmecileri ile acente sahiplerinin katılım sağlamalarını istedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?