• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ARTVİN’DE AV SEZONU KAPANDI

Artvin’de, 2014-2015 av dönemi sona erdi. Av döneminin sona ermesi dolayısıyla Kafkasör Yaylasında kapanış etkinliği düzenlendi.


ArtvinAvDönemiSonaErdi-2Artvin’de, 2014-2015 av döneminin sona ermesi dolayısıyla kapanış etkinliği düzenlendi. Artvin Valiliği, Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü ve Artvin Avcılar ve Atıcılar Derneğinin işbirliği ile doğal güzelliğiyle ünlü bin 200 rakımlı Kafkasör Yaylasında düzenlenen etkinliğe, Artvin Valisi Kemal Cirit, Cumhuriyet Başsavcısı Ayhan Turan, Vali Yardımcısı Hasan Ongu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, Artvin Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, Doğa Koruma ve Milli Parklar Rize 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, Artvin Belediye Başkan Yardımcısı Erkan Yazan, Avcılar ve Atıcılar Derneği Artvin Başkanı Necmi Asuman ile ilde faaliyet gösteren avcılar ve atıcılar derneği yönetim kurulu başkanı ve üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

ArtvinAvDönemiSonaErdi-3Vali Cirit ile etkinliğe katılanlar tarafından karla kaplı çam ağaçlarının altları ile açık alanlara yaban hayvanlarının beslenme ihtiyacını karşılamaları amacıyla yem ve ot bırakıldı.

Etkinlikte bir konuşma yapan Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, 2014-2015 av sezonunun kapanması dolayısıyla bir etkinlik düzenlendiklerini söyledi.

Bugünden itibaren avlanmanın yasadışı olacağını belirten Bulut, ”Avlanacak kişilere kanunların koruma kollama görevi vermiş olduğu görevliler tarafından yasal işlem başlatılacaktır. Ayrıca avlanmak için av sezonunun sadece açık olması yeterli olmayıp ancak belgeli avcılığa izin veriliyor. Belgesiz avcılığın da aynı zamanda yasadışı avcılık olduğu malumdur.” dedi.

ArtvinAvDönemiSonaErdi-5Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğüne bağlı Artvin Şube Müdürlüğü’ne 428’i aktif, 30’u pasif olmak üzere toplam 458 avcının kayıtlı olduğunu ifade eden Bulut, ”Bunun yanında da 400 kişi usta atmacacı sertifikasına sahip atmacacı bulunmaktadır. Artvin Şube Müdürlüğümüzce 237 adet avlanma izin kartı satışı yapılarak 27 bin 450 lira gelir elde edilmiştir. Elde edilen gelirin 3 bin 675 lirası avcı derneklerine sattıkları pul karşılığı gelir katkısı sağlandı. Satışı yapılan avlanma izin kartının 35 adedi il geneli, 202 adedi ise ülke geneli olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca ilimizde 2 adet avlak alanı bulunmaktadır. Tescil aşamasının hayata geçirilmesiyle toplam 10 adet avlak ile avcılarımıza daha rahat hizmet verilmeye başlanacaktır.” diye konuştu.

Artvin’in zengin bir yaban hayatına sahip olduğunu belirten Bulut, ”Bu zengin yaban hayatının nitelik ve nicelik olarak ortaya çıkarılması, güncellenmesi için üniversitelerin ilgili bölümleri ile envanter çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Yapılan çalışmalar neticesinde 2014-2015 av döneminde avlattırılmak üzere 62 adet yaban hayvanı verilmiş olup av turizminden 437 bin lira gelir elde edilmiştir. Bu gelirin 225 bin lirası işbirliği yaptığımız köy tüzel kişiliklerine aktarılmıştır. Artvin’in yaban hayatına sahip çıkması neticesinde bir önceki av dönemine göre % 500 artış sağlandığını görüyoruz. 2015-2016 av sezonunda ise 76 adet yaban hayvanı kotası teklif edildi.” dedi.
2014 yılı içerisinde Artvin ilinde 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanununa tabi işlemlerde 273 avcının kontrol edildiğini kaydeden Bulut, söz konusu avcılardan 11’ine yasal işlem uygulandığını da ifade etti.

ArtvinAvDönemiSonaErdi-4Artvin Valisi Kemal Cirit ise, Artvin’in yaban hayatının en doğal şekilde yaşandığı il olduğunu söyledi.
Artvin’de yaban hayatını korumanın gayreti ve çalışması içerisinde olduklarını belirten Vali Cirit, ”Avcılığı şunun için önemsedik, yaban hayatını biz korumak istiyoruz. Ve yaban hayatının en doğal şeklinin yaşandığı illerden biriside Artvin. Çok güzel dağlara sahip olan bir ile sahibiz. Kaçkarlar bir tarafta, Karçal’lar bir tarafta. Bu hem yerelde ki avcılarımıza hem de ulusalda ki avcılarımıza hizmet edebilecek çok geniş bir pörtföy sunmakta ama burada bir ironi yok. Yaban hayatına zarar vermeyecek yöntemlerle yapıyoruz, daha doğrusu da yapmamız gerekir.
Bizim burada avcı dernekleriyle yaptığımız ikinci etkinliğimiz. Burada Milli Parklar Müdürlüğümüzün öncülüğünde gerçekleştirilen iki etkinlik söz konusu oldu. Geçtiğimiz dönemde atmaca salımını Arhavi ilçemizde yaptık. Bölgemizin çok önemli bir kuş kültürü içerisinde, bazılarının kuş bile demediği o güzelim doğanın, güzelim hayvanın salımını gerçekleştirdik. Şu an o hayvanlar dünyayı dolaşmaya devam ediyorlar ve yeniden topraklarımıza, Kafkaslara ulaşacaklar. Bu konuda da bilinçli hareket etmek istiyoruz.” dedi.

ArtvinAvDönemiSonaErdi-6Artvin’de yaban hayatı ile av turizminin atbaşı birlikte gidebileceğini göstermek amacıyla bugün burada bir etkinlik gerçekleştirdiklerini ifade eden Cirit, ”Burada biz av turizmine konu olabilecek ülkemizde de, dünyamız da da ender bulunun ve popilasyonları zaman zaman artan ve azalan çeşitli av hayvanlarına sahibiz. Doğal olarak popilasyonu artan hayvanlar içinde doğa kendi içerisinde dengeyi sağlayamazsa burada bilinçli olan avcılarımız devreye giriyorlar. Bizim buradan Artvin olarak beklentimiz diğer illerle birlikte bir farkındalık oluşturmak. Doğu Karadeniz’in incisi olan bu güzel ilimizde av hayati ile ilgili, yaban hayatı ile ilgili bir farkındalığı sizlerle birlikte yaşamayı arzu ettik. Sezonu kapatan avcı arkadaşlarımıza yasal kurallara uydukları için sizlerin huzurunda teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. İnşallah ağustos ayında yeni bir şenlikle, bu sefer av sezonunu birlikte açarak devam edeceğiz. Bende bir avcı olmak için dersimi çalışmaya başladım. İnşallah başarılı oluruz. Bütün arkadaşlarıma bu etkinliğe destek oldukları için teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.

ArtvinAvDönemiSonaErdi-7Konuşmaların ardından Doğa Koruma ve Milli Parklar Artvin Şubesince hazırlanan ve ilde yaşadığı tespit edilen yaban havyalarının sergilendiği sergiyi gezen Vali Cirit, yetkililerden yaban hayatı hakkında bilgi aldı.
Etkinliğe katılanlar daha sonra havalı silah ve tüfekle hedefe ateş etti. Vali Cirit’te hedef tahtasını tutturarak katılımcılardan alkış aldı.

Türkiyenin ilk ve tek Av Televizyonu olan Yaban TV’nin özel çekim yaptığı etkinliğin sonunda Vali Cirit, en yaşlı avcı Mehmet Çakmakçı’ya plaket takdim etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?