• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

27 Ocak 2015

ARTVİN’DE BAKIMA MUHTAÇ HAYVANLAR İÇİN DOĞAL YAŞAM PARK PROJESİ

Artvin Belediyesi, Bakıma Muhtaç Hayvanlar için Doğal Yaşam Park Rehabilitasyon merkezi kurmak için çalışmalara başladı.


 

Artvin-Hayvan-DoğalYaşam-1Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Bakıma Muhtaç Hayvanlar için büyük bir proje üzerinde çalışmalarının devam ettiğini ve Doğal Yaşam Park Rehabilitasyon merkezi kuracaklarını söyledi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin şehir merkezine yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunan Katravan bölgesinde yapılması düşünülen Bakıma muhtaç hayvanları koruma ve Doğal Yaşam Park Rehabilitasyon merkezinin yerinde incelemelerde bulundu.

Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Bakıma muhtaç hayvanları koruma ve Doğal Yaşam Park Rehabilitasyon merkezinin şehre yakın yerde yapmak istediklerinin sebebi Artvin, doğanın bütün unsurlarını diğer şehirlerden daha çok birlikte yaşayan toplum olduğunu belirtti. Kocatepe ;” Başta sokak hayvanları olmak üzere tüm bakıma muhtaç olan hayvanların rehabilitasyon merkezini şehre yakın yerde yapmamızın en öneli sebeplerinden biri de ulaşımı kolay olacağı için insanların gidip görmek isteyebilecekleri, gerekirse kendi havyalarını da getirip orada rahat şekilde gezdirebilecekleri hatta oradaki hayvanları da sahiplenebilecekleri bir doğal yaşam parkı yapmayı düşünüyoruz” dedi.

Artvin-Hayvan-DoğalYaşam-2Başkan Kocatepe açıklamasının devamında; “Göreve gelir gelmez 1 Nisan itibariyle bir karar aldık. Milli Parklar Bölge Müdürüyle daha önceden yapılan bir hayvan barınağını yerinde inceledik. Teknik olarak çok mümkün olmayan etrafı tel örgüyle çevrilmiş üzeri tente ile kapatılmış bir hayvan barınağı yapıldığını gördük. En azından sokaklarda çocukların zarar görmemeleri hayvanların sokaklarda insanlar tarafından bir takım zarara uğratılmamaları açısından iyi niyetli bir çalışma yapılmış. Biz o çalışmanın yeterli olmadığını gördük ve 1 Nisan itibariyle çalışmamızı başlattık her şeyimiz hazır Allaha şükür ” dedi.

Başkan Kocatepe neden böyle bir tesise ihtiyaç duyulduğunu da açıklık getirdi. Kocatepe; ” Artvin’in merkezinde yaya ve araç trafiğinin sıkışık olması ve giderek artan yapılaşma nedeniyle sokak hayvanlarının yaşam alanlarını daralmış sınırlandırılmıştır. Sokakta serbestçe dolaşan hayvanlar trafiği engellemekte bazen de hastalık yaymaktadır. Bu ve benzeri nedenlerden dolayı bakıma muhtaç hayvanları rehabilite edilmesi ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi açısından ilimizde Doğal Park projesi kapsamında Rehabilitasyon merkezi yapmayı planladık” diye konuştu.

İncelemeleri sırasında Kocatepe’ye Başkan Yardımcıları Erkan Yazan, Zafer İnce, Artvin Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Necmi Asuman ve Artvin Belediyesi birim amirleri de eşlik etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?