• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ARTVİN’DE ÇEVRE ZAFERLERİ ARDI ARDINA GELİYOR

Rize İdare Mahkemesi, Artvin’de Kafkasör Yaylası, Genya ve Cerattepe Mevkiinde bakır madeni için verilen ‘ÇED olumlu’ raporunu iptal etti. Çevreciler kararı sevinçle karşıladı.


artvinmadenArtvinliler ve çevrecilerin uzun süredir mücadele verdiği, paneller etkinliklerle konunun sıcak kalması için büyün çaba gösterilen Kafkasör Yaylası Genya ve Cerattepe Mevkii’nde Gümüş ve bakır ile birlikte siyanürle altın arama faaliyetine karşı alınan hukuk zaferlerinden biri de Rize İdare Mahkemesinden geldi. Karar çevreciler tarafından sevinçle karşılanırken mücadeleyi sürdüren Yeşil Artvin Derneği üyeleri ve çevreci yaklaşık 600 kişi Artvin Valiliği önünde toplanarak horonlar eşliğinde kararı kutladı

ÇED Raporu İptal

Kafkasör Yaylası Genya ve Cerattepe Mevkii’nde Gümüş ve bakır ile birlikte siyanürle altın aranacak maden sahaları için Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2012 yılında izin vermesinin ardından, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı bakır madeni için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu raporu vermişti. Bölgede maden faaliyetlerinin önünü açan bu karar sonrası Artvinliler hukuk mücadelesi başlattı. Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde bir araya gelen 283 kişi, ÇED olumlu raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme 5 Ocak 2015 Pazartesi günü verdiği kararda Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED olumlu raporunu iptal etti.

Doğal Yaşam Tehlikede

Rize İdare Mahkemesi’nin iptal kararında ÇED raporundaki eksiklik, yetersizlik ve belirsizliklerin etkili olduğu öğrenildi. Kararda bölgedeki içme ve kullanma amaçlı yerüstü ve yeraltı su kaynaklarının madencilik faaliyeti ile kullanmaya elverişsiz hale geleceğine dikkat çekildi. Artvin’deki doğal yaşamın devamının büyük ölçüde tehlikeye gireceğine vurgu yapıldı. Kararda ayrıca bölgedeki orman varlığının yok edilmesinin kuvvetle muhtemel olduğu, keşif sırasında gözlemlenen heyelanlardan yola çıkarak faaliyetin alanı heyelanlara açık hale getireceği, koruma alanlarının bu özelliklerini yitireceği sonucuna varıldığı belirtilerek çevre şartlarının önceki haline döndürülmesinin zorluğu ve ekolojik dengenin ve ekosistemin olumsuz yönde etkilenecek olması hususlarının dikkate alındığında telafisi güç zararlar meydana getirebileceği kanaatine varıldığı ifade edildi. Mahkemenin ayrıntılı gerekçeli kararını önümüzdeki günlerde açıklayacağı öğrenildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?