• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

19 Ocak 2015

ARTVİN’DE HEDEF DAHA ÇOK TURİST

Artvin’de kaidesiyle birlikte 35 metre yüksekliğindeki dünyanın en büyük Atatürk heykelinin bulunduğu Atatepe ile Artvin Kalesi turizme kazandırılacak.


atatepe9Artvin’in Atatepe mevkiinde Kahvecioğlu Vakfı Başkanı Sıtkı Kahvecioğlu tarafından yaptırılan ve kaidesiyle birlikte 35 metre yüksekliğindeki dünyanın en büyük Atatürk heykelinin bulunduğu Atatepe ile Artvin Kalesi’nin turizme kazandırılması amacıyla toplantılar düzenlenmeye devam ediyor. Turizm potansiyelini arttırmak için çeşitli görüşlerin yatırıldığı yerel yönetim toplantılarında, potansiyel yerlerin geliştirip halka arzı sağlanarak daha fazla ziyaretçi hedefleniyor. 

Bu amaçla gerçekleştirilen toplantılardan biri rtvin Valisi Kemal Cirit başkanlığında olduğu öğrenildi. Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Vali Yardımcısı Hasan Ongu, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Dilberoğlu, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, AK Parti Artvin İl Başkanı Erkan Balta, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Murat Cavunt, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Orhan Yazıcı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş ileİl Defterdarı Zeki Aydoğan’ın katıldığı ifade edildi. 

Heykelin Özellikleri

Atatürk heykeli ve tesis, Artvin Valiliğince düzenlenen organizasyonla 2012 yılında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda hizmete açılmıştı. Toplam 7 bin 400 metrekare alanda kurulan tesiste, 2 bin metrekare kullanım alanı, okçuluk ve silah atışlarının yapılacağı 3 katlı atış poligonu binası, 500 metrekare alana sahip restoran ve seyir terası ile çocuk oyun alanı bulunuyor.
Atatürk’ün Kocatepe’ye çıkışını anlatan fotoğraftan yola çıkılarak hazırlanan heykel, yaklaşık 1.5 yılda tamamlanıştı. Heykelin yapımında yaklaşık 100 kişi çalıştı. Kaidesiyle birlikte 35 metre yüksekliğindeki heykelin ayak kısmında 18 ton, gövdesinde 16 ton, baş kısmında 9 ton çelik konstrüksiyon kullanıldı. Heykelin dış yüzeyi 12 ton bakırla kaplanırken, diğer malzemelerle birlikte heykel yaklaşık 60 ton ağırlığında. Ayrıca heykelin bitişiğinde kentin her yerinden rahatlıkla görülebilecek 60 metre bayrak direği ve 216 metrekarelik bayrak yer alıyor. Atatepe’deki tüm tesislerin maliyeti ise yaklaşık 4 milyon 500 bin liraya mal oldu.

Artvin Kalesinin Özellikleri

Yapı üzerinde herhangi bir kitabe bulunmamakta olup küçük bir şapelin varlığıyla Hıristiyan Medeniyetinde yani Bagratlılar tarafından X. yy‘da kurulmuş olduğu düşünülmektedir.Stratejik konumu itibariyle Osmanlılar zamanında tamir edilerek kullanılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü’nce ihaleyle 2002 yılında restore edildi.
Kale, Artvin Köprüsü’nün karşı yanında yükselen bir ana kaya üzerine kurulmuş olup, yamuk bir plan göstermektedir. Topoğrafi itibariyle üç kademeden oluşan kalenin toplam alanı 1600m2’dir.Kalenin iki girişi bulunmaktadır. Bunlardan güneybatı cephesinde yer alan, iki aşamalı olarak düzenlen giriş en önemlisidir. Orta mekanın kuzeydoğu yönündeki sur duvarı üzerinde Çoruh Irmağı’na açılan ikinci giriş kısmı yer almaktadır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?