• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

17 Ağustos 2014

ARTVİN’DE KÖY TAVUKÇULUĞU GELİŞİYOR

Artvin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü “Köy Tavukçuluğunu Geliştirme Projesi” kapsamında toplamda 8.300 tavuk dağıtımı yapıldı.


artvintavuk2Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2013 yılında uygulamaya konulan Köy Tavukçuluğunu Geliştirmesi Projesi kapsamında, İl Özel İdaresi Kaynakları kullanılarak satın alınan 3.300 adet kırmızı-kahverengi yarka yumurta tavuğu dağıtımı yapıldı.

Hopa, Şavşat ve Yusufeli ilçelerinde dağıtılan tavukların kümesleri İlçe Kaymakamlıkları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüklerince yaptırıldı. Tavuklar sosyal güvencesi olmayan çiftçi ailelerine verildi.

artvintarımmüdProje konusunda açıklama yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İshak Hacıkamiloğlu “Artvin de ilk kez 2013 yılında 2.000 tavuk dağıtımı ile başlatmış olduğumuz Köy Tavukçuluğu Projemiz 2014 yılında da 6.300 adet kırmızı-kahverengi yarka yumurta tavuğu dağıtımı gerçekleştirilmiş olup toplamda 8.300 adede ulaşılmıştır. Bu sayede sosyal güvencesi olmayan yaklaşık 200 yetiştiricimizin aile ekonomisine katkı sağlanmıştır. Uygulanan Projedeki temel amaç sosyal güvencesi olmayan çiftçi ailelerin gelir seviyesini yükseltmek ve yok olmaya yüz tutmuş köy tavukçuluğunu yeniden canlandırmaktır. Bu Projeye İlçe Kaymakamlıklarımızda kümes yaptırmak suretiyle destek olmuş olup uygulamış olduğumuz Projeyi sahiplenmişlerdir. Projemize vermiş oldukları yoğun ilgilerinden dolayı kendilerine teşekkür ederim.” dedi

Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü proje kapsamında bu güne kadar 2014 yılında 6.300 adet 2013 yılında 2.000 adet olmak üzere toplam 8.300 adet kırmızı kahverengi yumurta tavuğunun çiftçilerimize yüzde yüz hibe olmak üzere dağıtımı gerçekleştirdi.

artvintavuk3

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?