• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ARTVİN’DE MANTAR EĞİTİMİ

Artvin Orman Bölge Müdürlüğünce “Trüf Ormanı Eylem Planı” projesi kapsamında Trüf Mantarı bilgilendirme eğitimi yapıldı.


ArtvinTrüfMantarı4Artvin Orman Bölge Müdürlüğünde, Orman Genel Müdürlüğünün 2014-2018 yılları arasında uygulamaya koymuş olduğu “Trüf Ormanı Eylem Planı” çerçevesinde Trüf Mantarı bilgilendirme eğitimi yapıldı.

Eğitici olarak OGM Baş Müfettişi Ömer Naci Kaya ve Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Daire Başkanlığı Bitkisel Ürünler Şube Müdürü Özgür Balcı’nın “Trüf Mantarı Bilgilendirme” konusunda verdiği eğitime, Orman Bölge Müdürü M.Sedat Ecevit, Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Şube Müdürü Hasan A.Demirci, Şube Müdürleri, İşletme Müdür yardımcıları ve İşletme Şefleri Katıldı.

ArtvinTrüfMantarı3Seminerde açılış konuşması yapan Orman Bölge Müdürü M.Sedat Ecevit “ Öncelikle Trüf mantarı konusunda eğitim verecek olan Başmüfettişimiz Ö.Naci Kaya’ ya ve Bitkisel Ürünler Şube Müdürümüz Özgür Balcı’ ya şimdiden teşekkür ederim. Arkadaşlar önce insan diyelim ve iyi niyetle çalışalım. Tabiattaki her şeye çevrenize, ailenize herkese iyi niyetli ve hoşgörülü olun. Objektif olun, surjektif değil, karşınızdakini dinleyin. Eko sistemi iyi tanıyın, Trüf mantarı konusunda bilgi edinin. Odun dışı orman ürünleri bulundukları yöre insanına ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan çok yönlü fayda sağlamaktadır. Bu eğitim sizler için çok önemli, eğitimin bizlere ve Artvin iline ve Türkiyemize faydalı olmasını diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

ArtvinTrüfMantarı2Daha sonra Başmüfettiş Ö.Naci Kaya; Trüf mantarı nedir, Trüf Türleri, Trüf Mantarı nasıl bulunur, hangi ekosistemlerde aranmalı, ne zaman aranmalı, Trüf endüstrisinin dünyadaki yeri, Trüf mantarının odun dışı ürünlere kazandıracakları, Trüf mantarı konusunda Türkiye’de yapılan çalışmalar konusunda bilgi verdi.

ArtvinTrüfMantarı5İlk gün büroda, ikinci gün Artvin Orman İşletme Müdürlüğü, Merkez Orman İşletme Şefliği sahasında, üçüncü gün Arhavi Orman İşletme Müdürlüğü Kayadibi Orman İşletme Şefliği sahalarında uygulamalı tatbikat yapıldı.

ArtvinTrüfMantarı7

ArtvinTrüfMantarı6

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?