• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

12 Kasım 2014

ARTVİN’DE SULAK ALANLAR KORUNACAK

Artvin’de sulak alanların korunması yönetmenliği ve il mahalli sulak komisyonu bilgilendirme toplantısı yapıldı.


sulak alanlar (2)Artvin Valisi Kemal Cirit başkanlığında, Doğa Koruma Milli Parklar 12’nci Bölge Müdürlüğünün koordinesinde Artvin Valiliği Çoruh Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya, Artvin Vali Yardımcısı Mutlu Almalı, Doğa Koruma Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, DSİ 26. Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan, Artvin Orman Bölge Müdürü Mehmet Sedat Ecevit, Doğa Koruma Milli Parklar Artvin Şube Müdürü Yunus Aydemir, ilçe kaymakamları ile komisyon üyeleri katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Artvin Valisi Kemal Cirit, sulak alanların korunmasıyla ilgili Doğa Koruma Milli Parklar Bölge Müdürlüğünün koordinasyonda bir çalışma yaptıklarını söyledi.

sulak alanlar (1)Artvin’in, Türkiye ortalamasında bir su kaynağına sahip olduğunu belirten Vali Cirit, Artvin denince akla gelen en önemli unsurların başında suyun geldiğini, bu kapsamda Çoruh Vadisinin çok önemli stratejik bir öneme sahip olduğunu ve bu havza içinde birçok barajla suları dizginlemeye çalıştıklarını söyledi.

Vali Cirit; “Bitki ve hayvan çeşitliliğinin yoğun olarak yaşandığı ve ev sahipliği yaptığı ilimiz, sulak alanların belli bir proje dahilinde kullanılması ve korunması anlamında bir eylem planıyla karşınıza çıkacak.” dedi.

Doğa Koruma Milli Parklar 12’nci Bölge Müdürü Mustafa Bulut ise yaptığı konuşmada, Orman ve Su İşleri Baklanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından ülkemizin sulak alanlarının tekrar tespit edilerek korunması maksadıyla 4 Nisan 2014 tarihinde sulak alanların korunması yönetmeliğinin hazırlanarak resmi gazetede yayınlanıp yürürlüğe girdiğini söyledi.

sulak alanlar (3)Bölge Müdürlüklerine bağlı illerde Valilerin olurlarıyla Mahalli Sulak Alan Komisyonları oluşturduklarını kaydeden Bulut, “Bugünde Sayın Artvin Valimizin başkanlığında sulak alan toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Mahalli Sulak alanlarımızla ilgili yılda en az iki defa toplantı yapılması gerekiyor. Komisyonumuzda Valimiz ve görevlendireceği vali yardımcımız başkanlığında Doğa Koruma Milli Parklar Bölge Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, üniversitelerimiz, ziraat odalarımız ve ilgili sivil toplum örgütlerimiz yönetmenlik gereğince bulunabiliyor.” dedi.

Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar, Ulusal Öneme Sahip Sulak Alanlar ve Mahalli Öneme Sahip Sulak Alanlar olmak üzere üç çeşit sulak alan statüsü olduğunu ifade eden Bulut, bu konularla ilgili sunumunu yapmak üzere sözü Artvin Şube Müdürü Yunus Aydemir’e bıraktı.

Bilgilendirme toplantısı, Doğa Koruma Milli Parklar Artvin Şube Müdürü Yunus Aydemir’in sulak alanlarla ilgili sunumuyla sona erdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?