• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ARTVİN’DE TÜRK-GÜRCÜ DOSTLUK GECESİ

Artvin Valiliğince organize edilen Türk-Gürcü dostluk gecesi, renkli görüntülere sahne oldu. Türk-Gürcü dostluğu, gecede bir kez daha perçinlenmiş oldu.


Artvin-Türk-Gürcü--gecesi-2Artvin Valisi Kemal Cirit’in Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Archil Khabadze onuruna Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’nde verdiği yemeğin ardından Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Kongre Merkezinde düzenlenen Türk-Gürcü Dostluk Gecesi’ne, Artvin Valisi Kemal Cirit, Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Archil Khabadze, Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nugzar Surmanidze, Eğitm, Kültür ve Spor Bakanı Gıorgi Tavamaishvili, Batum Belediye Başkanı Gıorgi Ermakovi, Gürcistan’ın Türkiye Batum Başkonsolusu Yasin Temizkan, Gürcistan’ın Trabzon Başkonsolosu Avdantil Mikatsadze, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, AÇÜ Rektör Yardımcısı Pof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu, bazı ilçe kaymakamları, belediye başkanları, davetliler, öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Dostluk gecesi, Artvin Valiliğince hazırlanan geçmişten bugüne Türk-Gürcü dostluğunu anlatan slayt sunumu ile başladı.

Artvin-Türk-Gürcü--gecesi-4Etkinlikte bir konuşma yapan Artvin Valisi Kemal Cirit, Türkiye ile Gürcistan’ın dost ve iki kardeş ülke olduğunu söyledi.
Gürcü heyetini Artvin’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Cirit, “Artvin’imize ve Türk-Gürcü dostluk gecemize hoş geldiniz. Bu gece aynı coğrafyanın aynı denizin aynı iklimin hatta aynı kültürün çocuklarının buluşma gecesidir. Tarihten gelen sorumlulukla, dostluk ve kardeşlik ilişkilerine büyük önem atfetmekte ve gelecekte aynı denizin çocuklarının kaderinin de aynı olduğunu düşünerek birlikte büyümenin, birlikte gelişmenin yollarını aramaktayız.

Artvin-Türk-Gürcü--gecesi-3Günlük ortalama 18 bin kişinin giriş-çıkış yaptığı ve yılda 6 buçuk milyon yolcusunun olduğu Sarp Sınır Kapısı ile Türkiye-Gürcistan ülkeleri arasındaki dostluk ve kardeşlik, ilişkimizin en büyük göstergesidir.

Türkiye ile Gürcistan ülkeleri arasında vize işleminin olmadığını belirten Vali Cirit, “Batum havaalanını her iki ülke vatandaşları ortak kullanabiliyor. Çeşitli turizm destinasyonlarında, kültürel ve spor etkinlikleri gibi birçok konuda ortak hareket edebiliyoruz. Kültürel ve ekonomik işbirliğimiz ise en üst noktada devam etmektedir.

Kafkaslara açılan bir kapımız Gürcistan, Gürcistan’ın batıya açılan kapısı ise Türkiye’dir. Dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin Artvin Valisi olarak ve yurt dışındaki temsilciliklerimiz ve ilk ilişki içerisinde bulunduğumuz Acara Özerk Cumhuriyeti birlikte el ele vererek, ortak bir gelecekle, ortak bir kaderle geleceği inşa edeceğiz. Tekrar dost ve kardeş ülkemizin konuklarına ülkemize ve ilimize hoş geldiniz diyor, herkese iyi eğlenceler diliyorum.” dedi.

Artvin-Türk-Gürcü--gecesi-8Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Archil Khabadze ise, heyetlerini sıcak ve samimi karşılamalarından dolayı Vali Cirit’e teşekkür ederek şunları söyledi: “Artvin’de olmak benim için gurur verici bir durum. Çok gururlandığımı ifade etmek istiyorum. Eminim ki bu buluşma iki dost ülke için, yarınlar için atılmış bir adımdır. Batum ile Artvin illerinin ortak çalışma potansiyeli mevcut. Bu çalışmalar bugün başlamadı, yıllar öncesine dayanıyor ve bugüne kadar devam ediyor. Ülkelerimiz arasında dostluk ve iyi komşuluk ilişkilerimiz mevcut. Bu ilişkilerimizin kontrol vazifesini Artvin ve Acara Özerk Cumhuriyeti üstleniyor. Bu ilişkilerimizin en güzel örneği Türkiye için iç hat seferleri olarak kullanılan ortak Batum Havalimanı’dır. Bunun ikinci örneği de Sarp Sınır Kapısı’dır. Ülkelerimiz arasındaki ilişkiler bizim bölge olarak çok önem taşıyor. Hükümetteki tüm arkadaşlarım ile Artvin’deki tüm yetkililer ilişkilerimizin artarak devam etmesi için destek sağlıyorlar.

Artvin-Türk-Gürcü--gecesi-5Tabi ilişkilerimiz söylediğim gibi çok önemlidir. İlişkilerimiz sayesinde hem ticari hem lojistik merkez özelliği taşımalıyız. Bunlardan en önemlisi turizmi geliştirmektir. Bu ilişkilerimiz yarın çok meyvelerini verecek. Bunu geliştirmek istiyoruz ve bunun bilincindeyiz. Bir kez daha başta Artvin Valisi olmak üzere Türk heyetine, ülkem adına teşekkür ediyorum. Biz istiyoruz ki bu dostluk gecesi hafızalarda güzel bir akşam olsun ve güzel bir anı olarak kalsın.”

Artvin-Türk-Gürcü--gecesi-9Türk-Gürcü Dostluk Gecesi, Borçka Macahel Yaşlılar Korosu, Borçka Halkoyunları ekibinin gösterisi, Acara Devlet Sanat Topluluğu ekibinin gösterisi ile müzik dinletisinin ardından sona erdi.

Artvin-Türk-Gürcü--gecesi-6

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?