• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ARTVİN’DE ZEMİN ETÜDÜ ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Artvin’de zemin etüdü için ilk sondaj Kafkasör Yaylasında yapıldı. Arena bölgesinde başlayan sondaj çalışmalarında yerin 15 metre altından toprak numuneleri alındı.


ArtvinZeminEtütBaşladı2Artvin Belediyesi önemli bir projeye start verdi. İl’in zemin etüdü yapılıyor. Artvin’in şehirleşmesinde yaşanan sorunların çözümü için gerekli görülen jeofizik zemin etüdü hazırlama işi geçtiğimiz aylarda İller Bankası tarafından ihale edilmişti. İhaleyi alan yüklenici firma ve İller Bankası görevlilerine geçtiğimiz günlerde Artvin Belediyesi tarafından yer teslimi yapılmıştı.

Yüklenici firmaya yer teslimi ardından sondaj çalışmalarına ilk olarak Kafkasör yaylasından başladı. Kafkasör Belediye Sosyal tesisleri, polis noktası ve arena bölgesinde başlayan sondaj çalışmalarında yerin 15 metre altından toprak numuneleri alındı.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, sondaj çalışmalarının başladığını belirterek Artvin’in ilk kez zemin etüdün yapıldığını söyledi. Başkan Kocatepe; “Artvin’in ilk kez zemin etüdü çalışmasını gerçekleştiriyoruz. Yüzlerce noktadan onlarca bölgeden çeşitli yöntemlerle bu şehrin zeminini tetkik edecekler ve hemen bunun arkasından da 5 binlik ve binlik planları hazırlayacaklar. Arkasından da Nazım İmar planımızı yenileyerek Artvin’imizin bundan sonra ki gelişiminde teknik olarak ta destekleyip imarıyla, alt yapısıyla, kat irtifakıyla hepsiyle yakından ilgili olan zemin etüdüne sahip olacağız. Bugün itibariyle işe başlatmış bulunuyoruz. ”dedi.

ArtvinZeminEtütBaşladı3Zemin etüdü çalışmalarında alan olarak şehri genişlettiklerini de ifade eden Başkan Kocatepe, “Biz bu çalışmayı gelecek 50 yıllık bir Artvin projeksiyonu çerçevesinde değerlendirdik. Sadece imarı değil, içme suyunu da, alt yapıyı da hepsini de en az gelecek 50 yılı değerlendirerek yapıyoruz. Bundan dolayı alan olarak yakın köylerimiz olan Nacviya, Mamazimda, Seyitler köyü ve turizm alanı olarak ilan edilen Kafkasör Yaylamızı dâhil ettik. Çok geniş bir daire çizip ilimizin gelecek 50 yılında bu bölgelere açılımı sağlamayı planlıyoruz” dedi.

Firma yetkilisi Jeoloji Mühendisi çalışmalar hakkında bilgi vererek şunları söyledi. “ Kafkasör mevkiinden 3 ayrı noktadan 3 ayrı sondaj makinesiyle çalışmalarımıza başladık. Toplam 134 kuyumuz bulunmakta olup bunların her birine 15’er metre gerekli görüldüğü durumlarda daha derinlere de inilecek. Yerin altından aldığımız numuneler laboratuarlarda incelenecek. 10 kişilik bir ekiple sondaj çalışmalarımızı yaklaşık bir buçuk ayda bitirmeyi planlıyoruz. Sondaj çalışmalarımızın ardından jeolojik, jeoteknik, jeofizik ve sismik çalışmalarla zeminin dinamik ve elastiki uygunluğu belirlenecek. 90 gün sürecek çalışmanın sonunda yerleşime uygunluk haritaları ve jeoteknik etüt raporları hazırlayıp Artvin Belediyesine teslim edeceğiz” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?