• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

10 Haziran 2015

ARTVİN’E ÜÇ YILDIZLI TURİZM YATIRIMI

Doğal güzelliğiyle ünlü bin 200 rakımlı Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’nde yapılan 3 yıldızlı turistlik tesis düzenlenen törenle hizmete açıldı.


KafkasörKolivaOtel-2Doğal güzelliğiyle ünlü bin 200 rakımlı Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’nde Bursa Artvinli Sanayici, İşadamları, Yönetici ve Serbest Meslek Mensupları Derneğince (ARSİYAD) yaptırılan 80 yatak kapasiteli 3 yıldızlı “Koliva Otel” düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Yapımına 2013 yılında başlanan otel, fiziki yapılanmasının tamamlanması ve çevre düzenlemasinin sona ermesinin ardından müşterilerini konuk etmeye başladı.

KafkasörKolivaOtel-3Çok sayıda Artvinli gencin istihdam edildiği turizm tesisinin açılışına Bursa Artvinli Sanayici İşadamları Yönetici Serbest Meslek Mensupları Derneğince (ARSİYAD) Valimiz Sayın Kemal Cirit ve eşi Seval Kaya Cirit Hanımefendi, AK Parti Artvin Milletvekilleri İsrafil Kışla, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip, Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, ARSİYAD Başkanı Hüseyin Ertaş, Yediartı A.Ş Yönetim Kurulu başkanı Şinasi Akkun, sivil toplum kuruluş temsilcileri, davetliler ile vatandaşlar katıldı.

KafkasörKolivaOtel-7Törende bir konuşma yapan Artvinli Sanayici, İşadamları, Yönetici ve Serbest Meslek Mensupları Derneği (ARSİYAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Ertaş; “Bursa’da kurulan Artvinli Sanayici, İş Adamları, Yöneticiler ve Serbest Meslek Mensupları Derneğinin yaktığı ateşle buralara geldik ve bu tesisi yaptık. Bu tesisi yaparken neyi düşündük? Türkiye’de ve dünyada herkesin Artvinli bir komşusu olmuştur. Herkes iyi bahsetmiştir, Artvinli olmayanların tarifiyle Artvin’de insan yetişir. Biz Bursa’da Artvinli olmanın meyvelerini yedik. Bunu miras olarak görüyoruz. Miras yedi olmamak için üzerine bir şey koyabilirmiyiz düşüncesiyle bu tesisi buraya kazandıralım, insanlarımız gelsin, Dünyadaki, Türkiye’deki insanlar gelsin Artvin’in ne kadar güzel bir memleket olduğunu görsünler. Çünkü yer üstü zenginliğinin ne kadar güzel olduğunu ancak insanlar buraya gelince görebiliyor. Bu artık bütün Artvinlilerin tesisidir, hepimize hayırlı olsun.” dedi.

KafkasörKolivaOtel-4CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin’in bir doğa ve turizm kenti olduğunu belirterek; “Bütün Artvinlilerin buraya sahip çıkması gerekiyor. İnanıyorum ki iki milletvekili olarak bu tesisin yaşatılması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Burası bir cennet. Ben Avrupa’nın birçok yerine gittim. Türkiye gerçekten bir cennet. Bu cenneti bozmayalım. Artvin bir doğa kenti, bir turizm kenti. Buraları kirletmeyelim diyorum. Koliva Otel Artvin’de ki bir eksikliği gideriyor.” dedi.

AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise Artvin’in geleceğinin turizme bağlı olduğunu belirterek Bursalı iş adamlarına bu anlamlı yatırımlarından dolayı teşekkür etti.

KafkasörKolivaOtel-5Artvin’in bu tür turizm yatırımlarına ihtiyacı bulunduğunu belirten Kışla; “Ben inanıyorum ki bu güzel tesis birçok yeni tesisin de açılmasını tetikleyecek. Ne kadar çok tesis açılırsa birbirine rakip değil belki de birbirine potansiyel kazandıracaklarına inanıyorum. Artvin’de gerçekten turizm yatırımlarına ihtiyaç var. Borçka da, Şavşat Karagöl de var. Hatila vadisinde var. Mersivan Atabarı Kayak Merkezinde var. Şu anda Kafkasör’de 670 hektar alan turizm gelişim alanı olarak ilan edildi. İmar planları bitmek üzere. Buralarda yeni yeni tesislerin yapılması lazım. Hem istihdamı arttıracak hem de Artvin’in ekonomisine bacasız fabrika olarak ciddi katkılar sağlayacak.“ diye konuştu.

KafkasörKolivaOtel-6Vali Kemal Cirit: “Artvin bir eğitim ve turizm kenti olma yolunda emin adımlarla ilerliyor”

Vali Kemal Cirit ise açılışta yaptığı konuşmasında, Artvin’in geleceğini eğitimde ve turizmde aradığını belirterek; “Artvin’in güzel bir ortamında, ikliminin en güzel olduğu bir zaman diliminde, böyle güzel bir tesisi sizlerle birlikte açıyor olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu özellikle ifade etmem gerekir. Artvin geleceğini turizmde, eğitimde arıyor. Bu noktada hem eğitim alanında hem turizm alanında Artvinliler taşın altına elini koydu. Yaklaşık bir milyonu aşkın Artvinli ilimizin dışında ikamet etmekte ve büyük bir hemşehricilik bilinci içerisinde de Artvin söz konusu olduğunda hemen bir araya gelmeyi başarabilmektedir. Ben Artvin insanın mertliğinin yanı sıra eğer bir adım yaklaşırsanız on adım size geleceğini de defalarca Artvin’in dışındaki ortamlarda dile getiriyorum. Onun için böyle bir ilde Valilik yaptığım içinde kendimi şanslı hissedenlerdenim.” diye konuştu.

KafkasörKolivaOtel-8Kafkasör turizm alanına dönüştürülecek
Kafkasör’ü turizm alanına dönüştürmek istediklerini de ifade eden Vali Cirit, “Geleceğimiz tabii ki öncelikli olarak turizm. Ve turizm alanında da en çok ihtiyaç duyduğumuz sektör hizmet sektörü. Bugün nitelikli bir tesisin açılışını yapıyoruz. Benden önceki hem vekillerimiz hem konuşmacı arkadaşlarımız burada bu tür bir tesisin ilk kez açılışının yapıldığını dile getirdiler. Bende kendilerine katılıyorum, ikincisi de yolda. Daha sonra, master planın projelendirilmesi de bittiğinde diğer tesislerle birlikte burayı daha bir turizm alanı haline dönüştüreceğiz. Bizim karar vermemiz gereken; bir kitle turizmi mi olsun yoksa daha çok alternatif turizmin çeşitli alanları mı olsun noktasında belki ileriye dönük karar vermemiz gerekir. Ama önce nitelikli tesislerimizin sayısı artsın ki Artvin’e gelenler büyük bir memnuiyetle ayrılsın istiyoruz. Zaten burayı ziyaret edenlerin memnuniyetsiz ayrılabileceği bir ortam yok. Hizmet sektöründe de konforlu bir yaşam alanını kendisine sunalım arzusundayız.” dedi.

KafkasörKolivaOtel-9Borçka Karagöl’e 5 yıldızlı otel müjdesi
Borçka Karagöl’de yakın bir zaman içerisinde 5 yıldızlı bir otel inşaatının başlanacağı müjdesini de veren Vali Kemal Cirit; ”Bursa’daki Artvinli sanayici ve iş adamları dernekleşerek ve birçok derneği de birimlerinde kabul ederek buraya bir yatırım yapmışlar. Bu demektir ki diğer Artvinli iş adamlarımıza örnek olacak. Borçka’da ki Karagöl’de bir tesisimiz yakında başlayacak. Borçkalı işadamımız Sayın İsmet Acar Beyefendi Karagöl’de beş yıldızlı otel yapma sözü verdiler. Bunun dışında da bir takım iş adamlarımız bizimle görüşüyorlar. Önümüzde ki süreç içerisinde dört ve beş yıldızlı otellerin başlayacağını söyleyebilirim. Bir beş yıl sonra Artvin çok daha iyi bir noktada olacak. Ve bunu Artvinliler ile birlikte başaracağız. Son olarak da ARSİYAD büyük bir şey başardılar. Artvinlilik ortak paydasının hangi noktaya gelebileceğini işte bu tesislerle bize gösterdiler. Kendilerine Artvin Valisi olarak teşekkürlerimi sunuyorum. Başarılar diliyorum. Bu tesisin hem Artvin’e hem ülkemize hayırlı olmasını gönülden temenni ediyorum.” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?